Trump, Çinli yetkililere yaptırım tasarısını onayladı

Trump, Uygur Türklerine yönelik uygulanan baskıları gerekçe göstererek Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını sağlayacak yasa tasarısını imzaladı.17-06-2020 23:52

ABD Başkanı Trump, 'Uygur Türklerine yönelik baskı politikaları' gerekçesiyle Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını sağlayan yasa tasarısını onayladı.

Trump, yaptığı yazılı açıklamayla Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bulunan Müslüman azınlığa yönelik uygulandığı iddia edilen insan hakları ihlallerini kınayan ve bu nedenle bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını imzaladığını bildirdi.

'ÇİNLİ YETKİLİLERE VİZE YASAĞI'

Söz konusu tasarı, Senato'da 15 Mayıs'ta, Temsilciler Meclisi'nde ise 27 Mayıs'ta onaylanıp imzalaması için Trump'a sunulmuştu.

Tasarıda ABD Başkanı Donald Trump yönetimine, Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara uygulandığı ileri sürülen baskı ve şiddetin sorumlusu bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapılıyor. Söz konusu yaptırımlardan bazıları Çinli yetkililerin ABD'deki mal varlıklarının dondurulması ve bu yetkililere vize yasağı getirilmesi oldu.

Tasarıda ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bölgede yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin bir rapor hazırlaması talebi yer alıyor.