Trump 'büyük felaket' ilan etti: Gıda alımı sınırlandı, ulusal muhafızlar sokaklara indi

ABD Başkanı Trump, koronavirüs salgını nedeniyle Washington ve New York'ta 'büyük felaket' ilan edilmesine onay verdiğini duyurdu. Trump, bu eyaletlerde virüsle mücadele kapsamında ulusal muhafızların görevlendirildiğini de açıkladı.23-03-2020 07:47

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Washington ve New York’un, bu eyaletlerde ‘büyük felaket’ ilan edilmesine dair taleplerine onay verdiğini, yakın bir zamanda California için de bu talebe olumlu yanıt vereceğini duyurdu.

Trump, Beyaz Saray’da Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü’nün günlük basın toplantısında açıklamalarda bulundu. New York, California ve Washington’ın Kovid-19 salgınından en çok etkilenen eyaletler olduğunu ifade eden Trump, “Bu eyaletlerin virüsle mücadelesine yardımcı olmak için bu bölgelerde ulusal muhafızları aktivite ettik” diye konuştu.

'ULUSAL MUHAFIZLAR VALİLERİN YÖNETİMİNDE OLACAK'

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) Başkanı Peter Gayno da yaptığı açıklamada, ulusal muhafızların görevlendirilmesine ilişkin, “Bu, bir sıkıyönetim ilanı değildir. Ulusal muhafızlar, eyalet valilerinin yönetiminde olacak” ifadelerini kullandı.

Ulusal muhafızlar, ABD’de büyük çaplı toplumsal olaylar ve doğal afet döneminde müdahale etmek ve ülkenin iç güvenliğini sağlamak için görev alıyor.

Birçoğu sivil hayat yaşayan ve yarı zamanlı orduda görev alan ulusal muhafızlar, hem eyaletlerin hem de federal hükümetin yönetimi altında bulunuyor. 

MARKET ALIŞVERİŞİNE SINIRLAMA

ABD’nin başkenti Washington’un banliyölerindeki marketlerde gıda ve temel ihtiyaç ürünleri alımına limit getirildiği, ayrıca marketlere girebilen kişi sayısının da sınırlandığı belirtildi.

Sputnik muhabiri, Washington’a 20 dakikalık mesafede bulunan Rockville’de, ülkenin en büyük bakkal zincirinin şubesinde, tek seferde nelerin alınabileceği ve miktarı belirtilen listenin asıldığını bildirdi. Listede en çok talep gören ürünler yer alıyor.

Kasalara yerleştirilen listede, tek seferde en fazla 2 tavuk, 2 kıyma paketi ve 3 paket peynirin alınabileceği belirtildi.

Listede ayrıca şu ürünler yer alıyor: Makarna (4 paket), makarna sosu (3 adet), konserve sebzeler (12 adet), yumurta (2 paket x 12 adet), süt (3 kutu), ekmek (2 adet). Bir kişiye en fazla birer tane tuvalet kağıdı ve içme suyu veriliyor.