Trump: Bu savaşa katılmamak akıllıca, başkaları araya girmek isterse bırakın yapsınlar

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye harekatıyla ilgili olarak sosyal medya hesabından, "Bu savaşa katılmamak akıllıca, başkaları araya girmek isterse bırakın yapsınlar" ifadelerini kullandı.13-10-2019 17:04

ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Trump, “Türkiye sınırındaki yoğun çatışmalara bir değişiklik olarak karışmamak çok akıllıca. Bizi yanlışlıkla Ortadoğu savaşlarına sürükleyenler hala savaşma baskısı yapıyor. Ne kadar kötü bir karar verdikleri hakkında bir fikirleri yok. Neden savaş ilanı istemiyorlar?” dedi.

‘BAŞKALARI ARAYA GİRMEK İSTEYEBİLİR’

Twitter hesabından açıklama yapan Trump şu ifadeleri kullandı: “İki yıl önce Irak’ın, Suriye’nin bir başka yerinde Kürtlerle savaşacağını hatırlıyor musunuz? Birçok kişi bizim, Irak’a karşı -ki daha yeni Irka için savaşmıştık- Kürtlerle savaşmamızı istedi. Ben hayır dedim ve Kürtler iki kez savaşı bıraktı. Şimdi aynısı Türkiye’yle oluyor. Kürtler ve Türkiye yıllardır savaşıyor. Türkiye PKK’yı teröristlerin en kötüsü olarak görüyor. Başkaları araya girip o ya da bu taraf için savaşmak isteyebilir. Bırakın yapsınlar! Biz durumu yakından izliyoruz. Sonsuz Savaşlar!”

"Türkiye'ye kuvvetli yaptırımlar uygulama konusunda Lindsey Graham ve Demokratlar dahil Kongre'nin birçok üyesiyle uğraşıyorum. Maliye Bakanlığı hazır, ekstra yasa tasarıları gerekebilir. Bu konuda müthiş bir fikir birliği var. Türkiye bunun yapılmamasını istedi. Beklemede kalın"