Trump: Borsadaki düşüşün nedeni yalan haberler

ABD Başkanı Trump, koronavirüs ile ilgili vaka sayısının azlığını vurgulayarak, piyasalara ve halka gereksiz panik yaptırıldığını savundu.09-03-2020 20:43

İleri Haber

ABD Başkanı Trump, New York borsasında yaşanan düşüşten basını sorumlu tuttu. Trump, koronavirüs vakalarıyla ilgili ise piyasalara ve halka gereksiz panik yaptırıldığını öne sürdü.

ABD Başkanı Donald Trump, petrol fiyatlarındaki düşüş ve New York borsasının bu sabah sert düşüşle açılması hakkında Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün tüketiciler açısından iyi bir şey olduğunu ifade eden Trump, “Suudi Arabistan ve Rusya, petrol akışı ve fiyatları üzerine tartışıyor. Bu ve yalan haberler, borsadaki düşüşün nedenidir” değerlendirmesinde bulundu.

‘GEREKSİZ PANİK YAPTIRILIYOR’

Geçen yıl 37 bin ABD’linin grip nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydeden Trump, “Grip nedeniyle her yıl 27 bin ila 70 bin Amerikan hayatını kaybediyor. Hiçbir şey kapanmıyor, hayat ve ekonomi yoluna devam ediyor. Şu anda ABD’de 546 teyitli Kovid-19 vakası ve 22 ölüm var. Bunu bir düşünün!” ifadesini kullandı.

Trump, koronavirüs ile ilgili vaka sayısının azlığını vurgulayarak, piyasalara ve halka gereksiz panik yaptırıldığını savundu.

İŞLEMLER 15 DAKİKA SÜREYLE DURDURULDU

New York borsası, koronavirüs salgını ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşün etkisiyle  haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı. S&P 500 endeksi yüzde 7 düşüş gösterdi ve bu nedenle devre kesici uygulamaya girerek piyasada işlemler 15 dakika süreyle durduruldu.