TRT'de nefret söylemi: 'Sakallı, etekli birini yayınlayamam'

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Eurovision Şarkı Yarışması'na yönelik sorulara yanıt verirken nefret saçtı.04-08-2018 16:42

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Eurovision Şarkı Yarışması'na ilişkin, "Şu anda katılmayı düşünmüyoruz" derken bir dizi nefret söylemi barındıran gerekçe sıraladı ve bunların 'düzelmesi' durumunda Türkiye'nin yarışmaya katılabileceğini söyledi.

'SAKALLI ETEKLİ BİRİNİ YAYINLAYAMAM'

Eren, İbn Haldun Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi'nde sorulan Eurovision Şarkı Yarışması'na ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Şu anda katılmayı düşünmüyoruz. Oylama sistemi gibi gerekçelerimiz var. Bir de kamu yayıncısı olarak, Avusturyalı birinci olan sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen, herhangi bir cinsiyeti olduğunu söylemeyen, 'Aynı anda hem erkeğim hem kadınım' diyen birini saat 21.00'de, çocukların seyrettiği bir zamanda ben canlı yayımlayamam ki. Avrupa Yayıncılar Birliği'ne, Eurovision'la ilgili olarak 'Siz saptınız değerlerinizden' dedim. Bundan dolayı başka ülkeler de çıktı. Orada bir zihin karmaşası var, yöneticilerinden dolayı. O düzelirse tekrar Eurovision'a gireriz."