TRT editörünün şüpheli ölümü

TRT World editörü, Beşiktaş’taki bir evin 5. katından düşerek hayatını kaybetti. Polis olayı şüpheli buldu.01-12-2017 10:36

TRT World'ün Yeni Zelendalı editörü Yasmine Ryan'ın, arkadaşının Beşiktaş'taki evinin 5. katından düşerek hayatını kaybetti.

Habertürk’ün haberine göre; Ortadoğu gibi sıcak bölgelere giderek haber yapan 34 yaşındaki Yasmine Ryan, önceki gece R.R. isimli bir erkek arkadaşının Beşiktaş Ortaköy’deki evine gittiği, burada bulunan kadın arkadaşıyla birlikte üçlünün, gece geç saatlere kadar sohbet ettikten sonra Ryan’ın uyumak için odaya geçtiği öğrenildi. Ancak bir süre sonra duyulan bir gürültü üzerine odaya giren ve pencerenin açık olduğunu gören arkadaşlarının, Ryan'ın caddede kanlar içinde yatan cesedini gördüğü aktarıldı.

POLİS TUTANAĞINA 'ŞÜPHELİ' OLARAK GEÇTİ

Olay yerine gelen polis, daireyi ve olay yerini incelerken, Ryan’ın cesedi Adlı Tıp Kurumu'na kaldırıldı. Beşiktaş Polis Merkezi'ne götürülerek ifadeleri alınan TRT editörünün iki arkadaşı, Ryan'ın psikolojik sorunları olduğunu ve yalnız kalmaması için yanlarına getirdiklerini iddia ederek şunları anlattı: "Sohbet ettik. Gece geç saat olmuştu. Uykum geldi dedi. Odasına geçti. Bir süre sonar ses duyduk. Odaya koşarak gittik. Yasmine'nin odada olmadığın gördük. Pencere açıktı. Camdan bakınca onu, aşağıda gördük" dedi. Ağır depresyon ilacı kullandığı belirtilen Ryan’ın ölümünün, camdan düşme mi, intihar mı yoksa cinayet mi olduğu Adlı Tıp Kurumu'nda yapılacak incelemenin ardından ortaya çıkacak.

Hürriyet’te yer alan habere göre de polis Ryan’ın ölümü üzerine çalışma başlatırken, olay tutanaklara ‘şüpheli ölüm’ olarak geçti.

ÖDÜLLÜ GAZETECİ YASMİNE RYAN KİMDİR?

Gazeteciliğe Yeni Zelanda’da başlayan Yasmine Ryan, Cezayirli göçmenleri konu alan yazı dizisiyle 2010 yılında Uluslararası Gazetecilik Mükemmelik Ödülü’ne layık görüldü. New York Times ve Herald Tribüne için çevrim içi yapımcı ve video gazeteci olarak çalışan Ryan daha sonra Al Jazeere English'de görev aldı. Ryan, 2011 yılında başladığı görevinde Tunus'taki ayaklanmayı takip etti. Fransa'da 2012 seçimlerini, aynı yıl Bingazi'deki ABD Büyükelçiliği'ne saldırıyı haberleştirdi. ABD'deki 2016 yılı seçimlerini izleyen Ryan, 10 yıldır gazetecilik yapıyordu.