Trans kadın Esra'nın katiline 25 yıl hapis

İstanbul Beyoğlu'nda yaşadığı apartmanın girişinde boğazı kesilerek öldürülen Esra Ateş'in katiline 25 yıl hapis cezası verildi.02-02-2020 17:30

İstanbul Beyoğlu’nda oturduğu apartmanın girişinde boğazı kesilerek öldürülen trans kadın Esra Ateş’in katili 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dördüncü duruşması görülen davada mahkeme, katil Olcay Saka’nın savunmasında ileri sürdüğü meşru müdafaa ve haksız tahrik koşullarının oluşmadığına hükmetti.

Mahkeme katil Saka’ya kasten öldürme suçundan (Türk Ceza Kanunu’nun 81/1. maddesi)  müebbet hapis cezası verdi. Cezanın, katil Saka’nın “geleceğine olumsuz etkilerini” göz önüne alan mahkeme takdiri indirimle müebbet hapsi 25 yıla çevirdi.

Öldürdüğü Esra Ateş’in telefonunu da çalan katil Saka’ya mahkeme, hırsızlık suçundan da 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

Kaos GL’nin aktardığına göre Esra Ateş’in avukatlarından Rozerin Seda Kip kararı şöyle değerlendirdi:

Bu karar bize adil bir yargılamanın da tarafsız ve bağımsız yargıçlar tarafından yapılabileceğini bir kez daha gösterdi. Uzun süreden sonra bir trans cinayetinin faili mahkeme önünde yaptığı benzer savunmadan haksız tahrik indiriminden yararlanmadı ve 25 yıl hapse mahkûm edildi. Bu kararın ve cezanın ibret olmasını dilerim.