Trakya'da halk Saros için ayakta: 'Yıkım projelerinin tarafı değil, sağlığın tarafını seçin'

3. bilirkişi heyetinin raporuna rağmen durdurulmayan projeye karşı halk bugün Edirne ve Tekirdağ’da sokağa çıkarken, farklı yerlerde de online açıklamalar yapıldı.25-05-2021 19:21

İleri Haber

Trakya’da halk Saros Körfezi'ne yapılmak istenen Sazlıdere FSRU Liman Projesi için farklı illerde bugün eylem yaptı. Eylemlerde yapılan açıklamalarda “Türkiye’nin her yerinde sağlıklı çevrede yaşam hakkımız elimizden alınıyor” vurgusu yapıldı.

Trakya’da halk Saros Körfezi’nde Sazlıdere ve Gökçetepe köyleri arasında Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) tarafından yapımına başlanan Saros Yüzer LNG Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) Gemi Limanı ve Boru Hatları Projesi’ne karşı mücadeleye devam ediyor.

3. bilirkişi heyetinin raporuna rağmen durdurulmayan projeye karşı halk bugün Edirne ve Tekirdağ’da sokağa çıkarken, farklı yerlerde de online açıklamalar yapıldı.

EDİRNE

Edirne’de Saraçlar Caddesi’ndeki bir araya gelenler burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Saros Körfezi ve Marmara Denizinde yaşayan tüm canlılara, havamıza, suyumuza, denizimize, ormanımıza son nefesimize dek kadar sahip çıkacağız. Çünkü temiz hava solumak, sağlıklı yaşlanmak, gelecek nesillere sağlıklı bir Dünya bırakmak istiyoruz. Yaşadığımız ülkeyi seviyoruz ve önceki kuşaklardan aldığımız emaneti bizden sonraki kuşaklara devretme sorumluluğumuzu aklımızdan çıkarmıyoruz.

Yetkililerden temel isteğimiz: Lütfen Anayasanın 56. Maddesi ile Çevre Yasası’nın 15. inci ve 30. uncu maddelerini acilen uygulayın… Yıkım Projelerinin tarafı değil, sağlığın tarafını seçin. Yarın çok geç, bugün, şimdi…”

TEKİRDAĞ

Tekirdağ Merkez Süleymanpaşa ilçesinde de bir araya gelenler de Edirne’de yapılan açıklamayı tekrarladı.

ONLİNE AÇIKLAMALAR

Kırklareli’nin Lüleburgaz ve Edirne Keşan'daki açıklamalar da YouTube üzerinden yapıldı.