Trabzonspor AİHM'ye başvurdu: 'Çalınan şampiyonluğumuz için sonuna kadar mücadele edeceğiz'

Trabzonspor, 2010-2011 sezonu şampiyonluğunun 'şike yoluyla ellerinden alındığı' iddiasıyla AİHM'ye başvuruda bulunduğunu açıkladı. Açıklamada "Kulübümüz, çalınan şampiyonluğunun iadesiyle ilgili mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir" ifadelerine yer verildi.16-02-2021 09:38

Trabzonspor Kulübü, 2010-2011 sezonu şampiyonluğunun 'şike yoluyla ellerinden alındığı' iddiasıyla şampiyonluğun iadesi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulunduğunu duyurdu.

Kulüp tarafından yapılan açıklamada 2010-2011 sezonundaki şampiyonluğun şike yoluyla ellerinden alındığı öne sürülürken, "Kulübümüz, çalınan şampiyonluğunun iadesiyle ilgili mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir" denildi.

Trabzonspor'un açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Kulübümüzün gerek ülkemizde gerekse UEFA ve FIFA nezdinde yürüttüğü hukuki mücadeleler sonuçsuz kalmıştır. Dünya ve Avrupa futbolunu yöneten bu iki kurumun verdikleri kararlarda 2010-2011 sezonunda şikenin varlığını kabul etmesine rağmen herhangi bir müdahalede bulunmaması, adalet bekleyenler tarafından anlaşılamamıştır. Son olarak bir süre önce başvurduğumuz İFM kararı üzerine hukuki yollar tükenmiş, kulübümüze AİHM yolu açılmıştır. Yönetim Kurulumuzun kararıyla İsviçre'deki avukatlarımız çalışmalarını tamamlamış, AİHM başvurusunu bugün gerçekleştirmiştir. Kulübümüz, çalınan şampiyonluğunun iadesiyle ilgili mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir."