Trabzon'da bir mahalle şarbon şüphesiyle karantinaya alındı

Sürmene'deki bir mahalle, kesilen büyükbaş hayvanın etinden yiyen kişilerin rahatsızlanması üzerine karantinaya alındı.18-08-2020 14:56

Trabzon’un Sürmene ilçesindeki Yemişli Mahallesi, şarbon şüphesiyle karantinaya alındı.

Yemişli Mahallesi’nde kesilen büyükbaş hayvanın etinden yiyen kişilerin rahatsızlanması üzerine inceleme başlatıldı. Hayvanda şarbon olması ihtimalinin değerlendirilmesi üzerine mahalle karantinaya alındı.

İncelemelerin sürdürdüğü bildirildi.

ŞARBON HASTALIĞI NEDİR, KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Şarbon, ot yiyen hayvanlarda görülen şarbon bacillus anthracis isimli bir bakterinin yol açtığı enfeksiyon hastalığıdır. Hayvandan insana, hayvandaki yaraya temas edilmesi, hayvanın etinin yenilmesi, hastalıklı hayvanın bulunduğu alanın şarbon sporlarının solunması sonucu insana bulaşır. 

Şarbon hastalığı, deri, akciğer ve bağırsak olmak üzere üç gruba ayrılır. Akciğer ve bağırsak yoluyla bulaşması durumunda ölümcül sonuçlar doğruyor. Şarbonun insandan insana bulaşması ise çok küçük bir ihtimaldir.

ŞARBON HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Şarbonun bulaşma yolları çeşitlidir. Buna göre;

-Şarbonlu hayvanlarla doğrudan temas ya da dolaylı olarak temas etmek,

-Bu hayvanların etinin yenilmesi, hayvanın kesilmesi sırasında temas edilmesi,

-Sanayi ürünlerinde kullanılan hayvan yünleri, derileri ve kılları,

-Hastalığın görüldüğü ülkeden hayvan ve hayvan ürünlerini almak,

-Ayrıca laboratuvar çalışmaları sonucu dikkat edilmezse, şarbon mikrobu bulaşabilir.

ŞARBON KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Hastalığa herkes yakalanabilir. Ancak hayvancılıkla uğraşanlar, kasaplar, deri yün endüstrisinde çalışanlar, veteriner sağlık teknisyenleri ile veteriner hekimlerin hastalığa yakalanma ihtimali daha yüksektir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şarbon hastalığı, etkenin vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 2-7 gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler hastalığın klinik şekline göre değişir.