Trabzon'da 37 ayrı noktada orman yangını: 7'si hala kontrol altına alınamadı

Trabzon'da 37 ayrı noktada çıkan orman yangınlarının 30'u kontrol altına alınırken, 7'si ise hala kontrol altına alınamadı.24-12-2019 09:49

Trabzon'da dün akşam saatlerinde 11 ayrı ilçede 37 ayrı noktada çıkan orman yangınlarının 30'u kontrol altına alınırken, özellikle Arsin ve Akçaabat ilçesinin yüksek kesimlerinin de dahil olduğu 7 noktadaki örtü yangınlarının sürdüğü bildirildi.

Trabzon'un Akçaabat, Araklı, Arsin, Çaykara, Dernekpazarı, Köprübaşı, Of, Ortahisar, Sürmene ve Vakfıkebir ilçelerinde dün akşam saatlerinde farklı noktalarda örtü yangınları çıktı. 37 farklı noktada çıkan yangınlara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri müdahale etti. Jandarma ve yerel halkın da destek verdiği çalışmalar sonrası 30 noktada yangın kontrol altına alındı.

KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU

Trabzon Valiliği'nde yangınlar nedeniyle kriz merkezi oluşturulurken, rüzgârın şiddeti ve hava sıcaklığı yangın söndürme çalışmalarını olumsuz etkiliyor. Valilik, vatandaşların yangınlara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarırken, yangınlara havadan müdahalenin de gündemde olduğu ve bu kapsamda bir çalışma yapılabileceği bildirildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA: 3 İLÇEDEKİ 6 EV ZARAR GÖRDÜ

Trabzon Valiliği, 11 ilçede 37 noktada çıkan örtü yangınlarından 30'unun söndürüldüğünü, üç ilçede 6 evin yangınlarda zarar gördüğünü bildirdi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Trabzon'un 11 ilçesinde 37 noktada dünden bu yana farklı zamanlarda örtü yangınları çıktığı kaydedildi.

Örtü yangınlarına, Tarım ve Orman Bakanlığı, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin 93 araç ve 450 personeli ile müdahale edildiği belirtilen açıklamada, "Şu ana kadar bu yangınlardan 30'u ekiplerimizin müdahalesiyle söndürülmüştür. Yangınlar neticesinde üç ilçemizdeki 6 ev zarar görmüş, herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır" ifadesi kullanıldı.

7 NOKTADA SÖNDÜRME ÇALIŞMLARI DEVAM EDİYOR

Açıklamada, 90 hektarlık orman alanı ile 10 hektarlık fındık bahçesinin zarar gördüğü yangınlarda 30 noktada soğutma, 6 ilçedeki 7 noktada ise söndürme çalışmalarının halen devam ettiği aktarıldı.

Yanan evler ile yangından zarar gören alanlarda hasar tespit çalışmalarının da başlatıldığına işaret edilen açıklamada, söz konusu yangınların mevsim itibarıyla bahçelerde yapılan temizlik çalışmalarından kaynaklanmış olabileceğinin değerlendirildiği, gerekli inceleme ve araştırmanın devam ettiği kaydedildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Karadeniz'deki yangınlarla ilgili terör ve sabotaj nedeniyle çıktığına dair bir bulguya rastlanmamıştır." denildi.