Torununu istismar eden erkek, 28 yıl hapse çarptırılmasına rağmen tutuklanmadı!

4 yaşındaki torununu istismar ettiği gerekçesiyle açılan davada çocuğa nitelikli cinsel istismar suçundan 28 yıl hapse çarptırılan 69 yaşındaki erkek, yaşı bahane edilerek tutuklanmadı.16-02-2021 11:06

Adana'da 5 yaşındaki erkek torununa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuksuz yargılanan 69 yaşındaki A.A., çocuğa nitelikli cinsel istismar suçundan 28 yıl hapse çarptırıldı. Mahkeme, A.A.'nın, yaş durumu, çeşitli hastalıklar ve duruşmalara düzenli katıldığı gerekçesiyle tutuklanmamasına karar verdi.

Çocuk istismarı, 2019 yılının temmuz ayında 5 yaşındaki çocuğun ailesine dedesiyle görüşmek istemediğini söylemesiyle ortaya çıktı. Osmaniye'de uzun yıllardır mimarlık yapan A.A., iddiaya göre zaman zaman Adana'ya gelerek evli olan oğlu O.A. ve gelini G.A.'nın evinde ya da kendisinden boşanan kadının evinde o zaman 4 yaşında olan erkek torunu A.K.A. ile vakit geçirdi.

TUTUKSUZ YARGILANMAK ÜZERE SERBEST BIRAKILDI

Bir süre sonra çocuklarının içine kapandığını gören O.A. ve G.A. çifti, A.K.A.'nın dedesiyle yalnız kalmak istemediğini söylemesi üzerine durumdan şüphelendi. Aile, küçük çocuğa bunun sebebini sorduğunda ise dedesinin kendisine istismarda bulunduğunu işaret eden cevaplar aldı. Bunun üzerine çocuğun ebeveynlerinin A.A.'dan şikayetçi olması üzerine, geçen yıl 8 Mart'ta gözaltına alınan A.A., tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

'HER GİTTİĞİMDE AYNI ŞEYLERİ YAPIYORDU'

Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında dava açılan A.A., karar duruşmasında hakim karşısına çıktı. Salonda, istismara maruz bırakılan çocuğun anne ve babası da hazır bulundu. A.A., daha önceki duruşmalarda olduğu gibi torununa istismarda bulunduğu iddiasının iftira olduğunu öne sürdü.

A.K.A.'nın ise dava sürecinde Çocuk İzleme Merkezinde alınan, “Arkadaşlarımla oyun oynarım ancak dedemle oyun oynamam. Çünkü o üçkağıtçı. Her gittiğimde de gel oynayalım diyerek aynı şeyleri yapıyordu'' ifadesini yinelediği belirtildi.

28 YIL CEZA ALDI AMA SERBEST BIRAKILDI

Mahkeme heyeti sanık A.A.'yı, çocuğa nitelikli cinsel istismar suçundan 28 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, skandal bir karara imza atarak yaş durumu, duruşmalara düzenli katılma ve çeşitli hastalıklar nedeniyle sanığın tutuklanmamasına karar verildi.

'HUKUKEN BİR İZAHI YOK'

28 yıl hapis cezası alan sanığın tutuklanmamasını eleştiren mağdur avukatlarından UCİM Adana Hukuk Koordinatörü Avukat Ayça Kara Sığırcı, bu tür suçları işleyen kişilerin dışarıda serbest dolaşmaması gerektiğini söyledi.

Avukat Sığırcı, “Bu suçtan 28 yıl hapis cezası almış bir sanığın tutuklanmamasının hukuken bir izahı yoktur. Her türlü itirazı yapacağız. Zaten savcılık bir önceki celse mütalaasında sanığın hükmen ceza alarak tutuklanmasını talep etmişti. Muhtemelen savcılık da itirazda bulunacak diye konuştu.

SADECE YURT DIŞI YASAĞI VE İMZA ZORUNLULUĞU VERİLDİ

Sanığın sadece yurt dışı yasağı ve ayda bir imza verme zorunluluğu olduğunu dile getiren Sığırcı, bu tür kararların toplum için de zararlı olduğunu kaydetti.

UCİM olarak en başından itibaren yaptırımların ağırlaştırılmasını savunduklarını belirten Sığırcı, “Bu karar insanlarda 28 yıl alsam da tutuklanmayacağım izlenimi yaratabilir. Olayın ilk başından itibaren bu tür sanıklar tutuklu yargılanmalıdır. Aile de perişan. İtirazımızın olumlu sonuçlanacağını düşünüyoruz'' şeklinde konuşyu. (DHA)