Topbaş'ın Pierre Loti projesi iptal edildi: Gerekçe Leonardo da Vinci Köprüsü

İBB'nin eski başkanı Kadir Topbaş’ın Haliç’in iki yakasını birleştirmesi planlanan Pierre Loti-Miniatürk Teleferik Hattı projesi iptal edildi. Gerekçe olarak ise bölgeye yapılması planlanan Leonardo da Vinci Köprüsü gösterildi. 02-12-2017 09:46

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, görevden istifaya zorlanan eski başkan Kadir Topbaş döneminde planlanan bir projeyi daha iptal etti. Habertürk'ün haberine göre, Topbaş’ın Sefaköy-Başakşehir havaray ve Haliç sualtı karayolu tüneli projelerinin iptal edilmesinin ardından bu defa Haliç’in iki yakasını birleştirmesi planlanan “Pierre Loti-Miniatürk Teleferik Hattı projesi iptal edildi. 

İPTAL GEREKÇESİ: DA VİNCİ KÖPRÜSÜ

Teleferik hattı projesiyle Eyüpsultan Pierre Loti Tepesi’nden, Haliç’in diğer yakasında bulunan Miniatürk’e uzanan bir teleferik hattı yapılması planlanıyordu. Projenin ihalesinin iptal gerekçesinde ise ünlü ressam ve mimar Leonardo da Vinci’nin Haliç için tasarladığı köprü projesi yer aldı. 

‘DA VİNCİ KÖPRÜSÜNÜ OLUMSUZ ETKİLEYECEK'

İBB tarafından teleferik hattı projesinin ihalesinin iptal gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı:

Eyüpsultan-Piyer Loti-Miniatürk teleferik hattında bulunan 6 No.lu direğin ‘Haliç Leonardo da Vinci Yaya Köprüsü Avan Projesi’ kapsamında yapılması planlanan köprü projesini olumsuz etkilemesi sebebiyle söz konusu 6 No’lu direğin köprü ile Mevlevihane arasında konumlandırılmaması talep edilmiştir. Yapılması planlanan yaya köprüsü ile entegrasyonlarının doğru yapılması ile ilgili oluşan gereklilikten dolayı Eyüpsultan- Piyer Loti-Miniatürk teleferik hattı projesindeki proje revizyonu gerekliliği hasıl olmuştur. Yapılacak proje revizyonlarının inşaat süresi yanında, yapım maliyetlerini de değiştireceği öngörülmekte. Bu nedenle kesin projelerinin yeniden değerlendirilerek tamamlanması gerekmektedir. Söz konusu proje revizyonlarının teleferik sisteminin tamamına etkisi göz önüne alındığında, projenin mevcut halinin uygulamasının 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu Madde 5 Temel İlkeler gereği ‘ihtiyaçların uygun şartlarla, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli’ kullanılmaması sonucu doğurabileceği gerekçesiyle ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir.