TOKİ'nin bitiremediği bina yüzünden AVM'ye devlet bütçesinden 30 milyon lira kira ödendi

Yeni bina yapımı için TOKİ'yle anlaşan ETİ Maden, kiraya çıktığı AVM’ye TOKİ binayı bitiremediği için 30 milyon lira kira parası ödemek zorunda kaldı.17-01-2020 09:24

Yeni bina yapımı için TOKİ ile anlaşan ve kendi binasını Adalet Bakanlığı’na devreden ETİ Maden, TOKİ binayı bitiremeyince kiraya çıktığı AVM’ye 30 milyon lira kira ücreti ödemek zorunda kaldı. TOKİ ise 68 milyon lira ödenek ayrılan binayı 200 milyon lira harcanmasına rağmen bitiremedi.

Yapımına 2011’de karar verilen ETİ Maden Genel Müdürlüğü hizmet binası bitmeyip sürüncemede kalınca, şimdilik kira ücreti olarak devlete 30 milyon liraya patladı.

TOKİ tarafından ilk olarak 68 milyon lira ödenek ayrılan ancak yıllar içinde maliyeti 200 milyon liraya çıkan binanın 2019’da bitirilmesi öngörülmüştü. ETİ Maden şimdiye kadar bina maliyetinin yaklaşık 6’da biri oranında, 30.6 milyon lira kira parası ödedi. Sayıştay, devletin daha fazla zarara uğramaması için genel müdürlük binasının bir an önce bitirilmesini istedi.

'BİNA BİTENE KADAR DEVLETİN KESESİNDEN KİRA ÖDENECEK'

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz yaptığı açıklamada “Mal sahibiyken kiracı olan ETİ Maden, 2011 yılından beri lüks AVM’de kira ödüyor. Binasının bitmesini beklemeden neden kiraya çıkıyor ve bugüne kadar 30 milyon lira kira ödüyor? Binası bitene kadar da devletin kesesinden kira ödenmeye devam edilecek. Tüm bu işlemlerin sorgulanması gerekir” dedi.