TOKİ, Kars’a 10 milyon liraya millet bahçesi yapacak

Altyapı ve çevre düzenlemesi işi ihalesini tamamlayan TOKİ Kars'a 10 milyon liraya millet bahçesi yapacak.26-06-2020 12:54

Bugüne kadar millet bahçelerine bir milyar liradan fazla para harcayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Kars'ta yapılacak millet bahçesi için 10 milyon 294 bin lira harcayacak. 

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre Kars'ta 10 milyon 294 bin lira harcanarak yapılacak millet bahçesinde, seyir terasları, piknik alanı, voleybol ve basketbol sahası, yürüyüş yolları, meyve bahçeleri, millet kıraathanesi, gölet ve paten pisti, açık hava müzesi, bisiklet yolu, çocuk oyun alanı ve koşu parkuru da olacak. Gelişmişlik düzeyi bakımından 81 il arasında 68'inci sırada olan Kars merkez Cumhuriyet Mahallesi'nde yapılacak millet bahçesinin, 6 ayda tamamlanması planlanıyor.

Kars Millet Bahçesi altyapı ve çevre düzenlemesi işi ihalesi yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde 6 Nisan'da açıldı. İhalenin sözleşmesi ise 6 Mayıs'ta imzalandı.

MİLLET BAHÇESİ YAPILAN ŞEHİRDE 80 OKUL İNŞAATI DURDURULMUŞTU

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kars'a iki adet millet bahçesi yapılacağını açıklamıştı. TOKİ bir süre önce de Antep'e millet bahçesi yapmak için sözleşme imzalamıştı. Yıkılan Kamil Ocak Stadyumu yerine yapılacak millet bahçesi, Türkiye'nin en pahalı üçüncü millet bahçesi olacak ve 72 milyon 228 bin TL'ye mal olacak. Antep'te 80'e yakın okul inşaatı durdurulurken 72 milyon liraya millet bahçesi yapılması eleştirilmişti.