TMSF'den yandaşa kıyak: Bilal Erdoğan'ın okul arkadaşına ihalesiz arsa

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın okul arkadaşına İstanbul Ataşehir'deki bir arsa ihalesiz olarak verildi.



13-07-2019 16:48

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yayımlanan faaliyet raporuna göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı olan Burak Aksüs ve ortaklarına İstanbul’un Ataşehir ilçesinde bulunan 158 milyon 431 bin TL değerindeki arsa ihalesiz verildi. 

Lens Grup adı altında konsorsiyum olan AKP’ye yakın üç şirket, 35 bin 788 metrekarede konut projesi yapımına başladı.

TMSF’nin kıyak geçtiği AKP’ye yakın firmalar şu şekilde:

Aksüs Yapı’nın sahibi Burak Aksüs, Bilal Erdoğan’nın imam hatip lisesinden arkadaşı ve Erdoğan ailesi tarafından kurulan Ortadoğu Proje Geliştirme İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş isimli şirketin de ortağı. Aksüs, daha önce de ETİ Maden İşletmeleri’ne bağlı Hidrojen Peroksit Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yüzde 28,2’lik hissesi devredilmişti.

Erdoğan’ın çocukluk arkadaşı olan Mehmet Gür’ün ortağı Celal Demirtaş’a ait Reyhan İnşaat konsorsiyumun bir diğer ortağı oldu.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, 90’lı yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sattığı iki tır lale ile iş insanı olduğunu açıklayan Mehmet Akif Bağce de diğer ortak oldu. Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde hızla zenginleşen Bağce kardeşlerin Marmara Fidancılık ve Seracılık A.Ş adlı şirketi arsadan payını aldı.