TMMOB, AKM alanında millet bahçesi yapımına dava açtı

TMMOB Ankara Şubesi, AKM alanına millet bahçesi yapılması planına karşı dava açtı.18-05-2020 19:03

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanına millet bahçesi yapılması planına, yürütmeyi durdurma ve iptal talebiyle dava açtı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “19 Mayıs Stadyumu’nun içinde olduğu Ankara’da 5 bölgeden oluşan AKM alanlarında tescilli ve korunması gereken cumhuriyet değerlerimiz tarumar edildi. 19 Mayıs Stadyumu adını Atatürk’ün Samsun’a çıkışından alır. 19 Mayıs Stadyumu cumhuriyetin gençliğe ve spora verilen önemini ortaya koyacak şekilde tasarlanmış ve bu süreçte yapılmış spor kompleksinin ilkidir. 19 Mayıs Stadyumu hukuksal süreçlerimiz devam ederken yıkıldı. Cumhuriyetin temsil kenti olan başkent Ankara’da, yaşanan yıkımların rejimle hesaplaşmanın karşılığı olduğunu biliyoruz. 19 Mayıs Stadyumu’nun yıkılması bunun göstergelerinden birisidir” dedi.

Candan, sözlerine devam ederek, “Atatürk Kültür Merkezi alanına, millet bahçesi yapılması planına onay veren kurul kararına açtığımız devam ederken, şimdi de Çevre Şehircilik Bakanlığı’na, AKM’de yapılan millet bahçesi planına yürütmeyi durdurma ve plan iptal talebiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Süreci yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

"MİLLET BAHÇELERİ YEŞİL ALAN KILIFIYLA İDEOLOJİK OLARAK PLANLANDI"

Sözlerine devam eden Candan şöyle konuştu:

Rantın ve cumhuriyetle hesaplaşmanın mekansal karşılığı olan millet bahçeleri yeşil alan üretme kılıfıyla ideolojik olarak planlandı. AKP hükümetinin ve yerel yönetimlerinin kente dair yaptığı her şey, her yıkım ideolojiktir. Atatürk Orman Çiftliği’ni, bu halkın en değerli, yeşil alanı öğrenme alanını talan eden bir zihniyet, bizim karşımıza çıkıp yeşil alan yapıyoruz demesin. Millet bahçelerinde hem neoliberal politikalarını hem de siyasal İslam’ın cumhuriyetle mekansal hesaplaşmasını görüyoruz.

Kentin bilimsel planlamasını, kentin sistematiğini, insan doğa politikasını benimsemeyen, entelektüel birikimin ortadan kaldırılması bellek değerinin yok edilmesi, kentlerin insan odaklı değil rant odaklı değişiminin sorumluluğu AKP politikalarıdır. Millet bahçeleri de bu ideolojinin bir parçasıdır. Meslek odalarına yönelik saldırılar da bu ideolojinin bir ürünüdür. Bu ülkenin kurgulanmasında emperyalizme karşı mücadele etmiş insanların çocukları olarak cumhuriyet değerlerini savunuyoruz. Cumhuriyet mimarlığı özgünlüğü ve modernitesinin geliştirilmesinin mücadelesini veriyoruz. Biz bu ülkenin değerlerini ve bilgisini emperyalistlere peşkeş çekmiş bir kuşağın değil, bu ülkenin kültürünü ve değerlerini koruyarak emperyalistlere karşı mücadele etmiş insanların çocuklarıyız. Yasa taslaklarıyla, bütçesizleştirmekle bizi yıldıramazsınız.