TKİ'nin kasasından ödenen milyonlarca liralık tüy dökücü krem kamu kurumlarına hediye edildi

TKİ’nin faaliyet alanında olmamasına rağmen yaklaşık 7 milyon TL'lik üretim bedeli ödenerek ortaya çıkarılan kozmetik ürünlerin, beklenen ilgiyi görmeyince, kamu kurumlarına ''hediye olarak'' dağıtıldığı ortaya çıktı.19-02-2021 13:38

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı, Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın tanıtımını yaptığı Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) tüy dökücü ve kırışıklık önleyici kremlerinin, bakanlıklar ile kamu kurumlarına hediye olarak dağıtıldığı ortaya çıktı. TKİ’nin faaliyet alanında olmamasına rağmen 2,2 milyon TL danışmanlık, 4,7 milyon TL de üretim bedeli ödenerek ortaya çıkarılan kozmetik ürünlerin beklenen ilgiyi görmeyince, kamu kurumlarına dağıtıldığı öğrenildi.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu'nun, TKİ Genel Müdürlüğü’nün bilanço ve kesin hesaplarını görüşmek için yaptığı toplantıda TKİ’nin ürettiği kozmetik ürünlerin kamu kurumlarına dağıtıldığı anlaşıldı. BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre, Toplantıda, uzmanlık alanına girmemesine karşın TKİ bünyesinde oluşturulan, “Elegance” isimli kozmetik markası gündeme geldi.

TKİ'NİN KASASINDAN MİLYONLARCA LİRA ÇIKTI

TKİ’nin kozmetik markası için 2016, 2017 ve 2018 yıllarında, “üretim ve danışmanlık hizmetleri” adı altında 2,2 milyon TL harcama yaptığı bildirildi. Marka için tasarlanan ürünlerin üretilmesi için de “Genius Reklamcılık” isimli bir firmayla 4,7 milyon TL’lik bedelle sözleşme imzalandığı kaydedildi. Sözleşmeye göre, ürünlerin dolum ve ambalajlarından kaynaklanan ücretler ile stant ve görsellerinin ücretleri de TKİ’nin kasasından ödendi.

'ÜRÜNLER SATILMADAN DEPODA BOZULDU'

Sayıştay’ın TKİ’ye dönük denetim raporuna göre, Elegance firması için üretilen 48 bin 500 adet ürünün yarısına yakınının son kullanma tarihi 2018 yılı itibarıyla doldu. Kalan kısmının son kullanma tarihinin ise Nisan 2019’da dolduğu ifade edildi. Rapora göre TKİ, faaliyet alanında olmayan bir işe girerek milyonlarca lira borçlandı. Öte yandan ürünlerin, satılmadan depolarda bozulduğu da iddia edildi.

'HEDİYE OLARAK DAĞITTIK'

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan, milyonlarca liralık harcamanın sonunda depolarda bozulmaya terk edildiği iddia edilen kozmetik ürünlerinin durumuna, “ilişkin açıklama yaptı. Ürünlerin, TKİ’nin Ar-Ge faaliyetleri kapsamında ısıl değeri düşük olan kömürler kullanılarak üretildiğini anlatan Erdoğan, çalışmaların devam ettirilmediğini belirtti. Erdoğan, ürünlerin ticari satışı olmadığını söyleyerek, “Kozmetik ürünler bakanlığımız, kurumlarımız ve bazı kamu kurumlarına hediye olarak dağıtıldı” diye konuştu. Erdoğan, “Hediyeler kaça mal oldu” sorusuna ise yazılı olarak yanıt vereceğini bildirdi.