Tiyatro Gazetesi'nin ödülleri direnen kadınlara

Tiyatro Gazetesi tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen ödül töreninde tüm ödüller direnen kadınlara verildi. Törende Ayşen Gruda, Suna Keskin gibi isimler Yaşam Boyu Onur Ödülü alırken, diğer Onur Ödülleri KHK'lı akademisyenlere verildi.28-11-2018 08:38

Tiyatro Gazetesi’nin 5’inci kez düzenlediği Anadolu Tiyatro Ödülleri, önceki akşam Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Bu yıl 25 Kasım Dünyada Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte tüm ödüller kadınlara verilirken ödül sahipleri sahneden “direnen kadınlar” vurgusu yaptı.

Törende, sanatçılar Gülriz Sururi, Suna Keskin, Ayşen Gruda ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Zeynep Oral’a tiyatro sanatına verdikleri emekler ve kattıkları değer için “Yaşam Boyu Onur Ödülü” sunuldu. 

"Onur Ödülü" ise Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nden KHK ile ihraç edilen akademisyenler Prof. Dr. Beliz Güçbilmez ve Prof.Dr. Tülin Sağlam'a verildi.

Güçbilmez, ödülünü aldığı konuşmasında, direnme ve cesaret çağrısı yaptı.

TÜM ÖDÜLLER KADINLARA

Diğer ödüller ve sahipleri şöyle:

Anadolu Ödülü: Gülçin Üstüntaş

Sanata Evet Ödülleri: Fatma Durmaz Yılbirlik, İlkşen Varoğlu Atik

Yılın Tiyatro Kadını Ödülleri: Arzu Tan Bayraktutan, Sevinç Gediktaş

Yılın En İyi Projesi: Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü

Yılın Yazar Ödülleri: Birgül Yeşiloğlu Güler, Şenay Tanrıvermiş

Yılın Tiyatro Hareketi Ödülleri: Nazlı Masatçı, Medine Çam

Uluslararası Tiyatro Ödülü: Bella Talipova / Azerbaycan

En İyi Köy Tiyatro Festivali Ödülü: Ümran İnceoğlu

Basın Ödülü: Nedret Avşar

Başarı Emek Ödülleri: Selen Korad Birkiye, Hacer Özbek, Handan Ekici, Bilge Emin, Safinaz Özgür, Yasemin Şimşek Tüzün, Emra Albayrak Şahin, Ferda Kaynar, Emine Gül Civelek, Fatoş İpekdal Özbenli, Nurhan Öktem, Alev Topal, Arzu ışıtman

Emek Ödülleri: Nurgül Çoluk, Ayşegül Tekten, Melike Diribaş, Gonca Çılgı, Aslıhan Kumtepe, Derya Güneri