TİS görüşmelerinde anlaşılamayan Çankaya Belediyesi'nde bin 250 temizlik işçisi iş bıraktı

Ankara'daki Çankaya Belediyesi'nde çalışan bin 250 işçi, belediyeyle Genel İş arasında yürütülen TİS görüşmelerinde anlaşılamaması üzerine gece yarısı iş bıraktı. Sabah saatlerinde belediye bünyesindeki başka birimlerde çalışan işçiler de iş bırakma kararı aldı.09-08-2019 09:46

Fotoğraf: Arşiv

Ankara'nın Çankaya Belediyesi bünyesindeki Çanpaş A.Ş.’de çalışan bin 250 işçi, belediye ile üye oldukları DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerini protesto ederek eylem kararı aldı. Gece yarısı iş bırakan işçiler Çankaya bölgesindeki çöpleri toplamayarak, belediyenin Mühye’deki (Yeşilkent Mahallesi) şantiyesinde eyleme başladı.

Temizlik işçilerinden Serkan Şahin, DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası ile Çankaya Belediyesi arasında yürütülen toplu iş sözleşmesinin gece yarısı uyuşmazlıkla sonuçlandığını belirtti.

PARK, BAHÇE VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ İŞÇİLERİ DE İŞ BIRAKTI

Kendilerine istemedikleri bir sözleşmenin dayatıldığını öne süren Şahin, toplu sözleşmeden doğan haklarının gasp edilmeye çalışıldığını belirterek gece yarısından itibaren iş bıraktıklarını kaydetti.

Bu kapsamda gece göreve çıkan çöp toplama araçlarının geri döndüğünü ve Çankaya bölgesindeki katı atıkların toplanmadığını ifade eden Şahin, park ve bahçe ile çevre temizliğinde çalışan işçilerin de sabah saatlerindeki mesailerinde göreve çıkmadığını söyledi.

'HAKTAN, HUKUKTAN BAHSEDERKEN İŞÇİLERİN HAKKINI VERMİYOR'

İşçilerden Alaattin Yollu da Türkiye’nin en büyük ve en gözde ilçelerinden biri olan Çankaya’da çalıştıklarını dile getirerek, “Belediye Başkanımız Alper Taşdelen her yerde haktan, hukuktan ve adaletten bahsederken biz işçilerin hakkını vermiyor. Biz hakkımızı istiyoruz, köleliğe mahkum edilmek istemiyoruz” diye konuştu.

Belediye yönetiminin mevcut sendika yönetimiyle beraber işçiyi hiçe sayan bir sözleşme ortaya koyduğunu iddia eden Yollu, tüm çalışanların bunu reddettiğini ve haklarını alana kadar direneceklerini ifade etti.

Alkışlar ve sloganlar eşliğinde haklarını talep eden işçiler daha sonra davul ve zurna eşliğinde halaylar çekti.

İşçiler, taleplerini sendika yönetimi ile belediye yönetimine bildirdiklerini dile getirerek eylemlerini olumlu bir sonuç alıncaya kadar sürdüreceklerini belirtti. (AA)