TİP’ten 29 Ekim çağrısı: İşçinin, emekçinin cumhuriyetini kurmak için kavgaya!

“Ülkemizin işçilerine, emekçilerine, ilericilerine, devrimcilerine çağrımızdır: Gelin kardeşler! Bu defa sermayeye teslim olmayacak bir cumhuriyet için; gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan Sosyalist Türkiye için kavgada, Devrimci bir Cumhuriyet cephesinde birleşelim!”29-10-2018 13:12

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP), cumhuriyetin 95. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

TİP "Saray rejimi, havalimanı inşaatında kendine yaraşır bir gösteriş ve israfla Cumhuriyet’in yıkılışını kutluyor" diyerek işçileri ve tüm toplumsal kesimleri kavgaya davet etti.

“Bu defa sermayeye teslim olmayacak bir cumhuriyet için; gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan Sosyalist Türkiye için kavgada, Devrimci bir Cumhuriyet cephesinde birleşelim!” çağrısı yapan TİP’in, “İşçinin, emekçinin cumhuriyetini kurmak için kavgaya” başlıklı 29 Ekim açıklaması şöyle:

“Bugün, uçurumun kenarındaki yıkık bir ülkenin ayağa kalkışının, yoksul Anadolu halkının emperyalizmi ve saltanatı yenip Cumhuriyet’i yaratmasının 95. yılı.

“Kutlu olsun” diyebilmeyi isterdik ancak ülkemizde kutlanacak bir cumhuriyetin kalmadığını da görüyoruz. Bugün Cumhuriyet tüm kurumlarıyla birlikte tasfiye edilmiş, yerine saltanat-hilafet sevdalısı bir Saray Rejimi inşa edilmiştir. Ancak AKP eliyle mezar taşı çakılan Cumhuriyet’in sonu bir günde gelmemiştir. En başından itibaren sermaye sınıfı Cumhuriyeti eline geçirmiş, emekçiler ve başta Kürt halkı olmak üzere, halklar üzerinde bir baskı aracına dönüştürmüş, adım adım ülkemizi yıkıma ve çürümeye götürmüş, nihayetinde gerici bir çete marifetiyle emeline kavuşmuştur.

Bugün 29 Ekim 2018’de yine uçurumun kenarında, yine yıkık bir ülkeyle karşı karşıyayız.

Saray Rejimi ise bugün, bir işçi mezarlığı haline gelmiş, emekçilerin kölelik koşullarında çalışmaya zorlandığı ve aynı zamanda doğal yaşamın katledilişinin simgesi olmuş 3. Havalimanı inşaatında kendine yaraşır bir gösteriş ve israfla Cumhuriyet’in yıkılışını “kutluyor”.

Bu 29 Ekim’de yeni bir kurtuluş ve kuruluş kavgasının safları ortaya çıkıyor.

Bırakın Saray Rejimi ile inşaat baronları, patronlar ve onların uşakları kendi yarattıkları enkazın üzerinde saf tutsun.

Bizim yerimiz işçinin, emekçinin, bu ülkeyi elleriyle var edenlerin, daha güzel bir gelecek düşü kuranların, aydınlık yarınlar için mücadelede saf tutanların yanıdır.

Ülkemizin işçilerine, emekçilerine, ilericilerine, devrimcilerine çağrımızdır:

Gelin kardeşler! Bu defa sermayeye teslim olmayacak bir cumhuriyet için; gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan Sosyalist Türkiye için kavgada, Devrimci bir Cumhuriyet cephesinde birleşelim!

Saray Rejimi’ni yıkıp eşit ve özgür bir geleceği, işçinin ve emekçinin cumhuriyetini hep birlikte kuralım!

Türkiye İşçi Partisi”