TİP üyesi İnci Akalın yaşamını yitirdi

TİP üyesi İnci Akalın yakalandığı akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.23-12-2019 19:07

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi İnci Akalın yakalandığı akciğer kanseri nedeniyle kaldırıldığı Ankara'daki Fatih Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Yaşamı boyunca sosyalizm mücadelesinin her alanında çeşitli görevler üstlenen İnci Akalın, Devrimci Sol üyesi olarak mücadeleye atıldı. Kısa süre sonra İlhan Akalın ile tanışıp evlenen İnci Akalın, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Türkiye Komünist Partisi'nde (TKP) çeşitli görevler üstlendi ve son olarak TİP'in siyaset sahnesine tekrar dönmesinde kurucu üye olarak yer aldı.

Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde müzik eğitimi alarak 1977 yılında buradan mezun olan İnci Akalın, çeşitli okullarda 20 yıl boyunca müzik öğretmenliği yaptı. İnci Akalın emek verdiği örgütlerde de koro çalışmaları kurmuş ve yönetmişti.

1980 yılında gördüğü işkence nedeniyle bakıma muhtaç olan abisine ve yakalandığı hastalık nedeniyle annesine uzun süre refakat eden Akalın, boğaz kısmında oluşan sağlık sorunuyla da 7 yıl mücadele etti. Akciğer kanserine yenik düşen Akalın, 65 yaşında yaşama veda etti.

İnci Akalın yarın (24/12/2019) saat 14.00'da Yenimahalle ilçesinde bulunan Batıkent Pir Sultan Abdal Cemevi'nde yapılacak törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda sonsuzluğa uğurlanacak.