TİP üyesi Halil Birlikseven sonsuzluğa uğurlandı

TİP üyesi Halil Birlikseven, bir süre yoğun bakımda kalmasının ardından hayatını kaybetmişti. Son yolculuğuna uğurlanan Birlikseven’i ailesi, dostları ve yoldaşları yalnız bırakmadı.15-01-2020 15:48

Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi Halil Birlikseven 91 yaşında yaşamını yitirmişti.

Hayatı boyunca örgütlü mücadeleden hiç geri kalmayan Birlikseven bir süredir yoğun bakımda olduğu LİV Hospital'da hayatını kaybetmesinin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Birlikseven’i son yolculuğunda ailesi, dostları ve yoldaşları yalnız bırakmadı.

TİP Ankara İl Başkanı Tuncay Çelen cenaze töreninde yaptığı konuşmasında, "Halil yoldaşımız kendisinin soyadı gibi Türkiye’de işçilerin, emekçilerin, yoksulların birliğini savundu. Onlarla birlikte oldu ve onlarla mücadele etti. Yaşamının son nefesine kadar onların mücadelesine katıldı. Kendisini bugün yıldızlara uğurluyoruz. Çünkü o Deniz Gezmişler gibi, Mahir Çayanlar gibi, Behice Boranlar gibi ölümsüzleşen abilerimizden ablalarımızdan biri. And içiyoruz ki onun hayallerinin gerçekleşmesi için mücadele edeceğiz” dedi.

HALİL BİRLİKSEVEN KİMDİR?

1929 yılı doğumlu Halil Birlikseven, Türkiye İşçi Partisi'nin siyaset sahnesine çıktığı 1961 yılında örgütlü mücadeleye girdi. Çalışma hayatına Kırıkkale Makine Kimya Endüstrisi'nde (MKE) başladı. Kırıkkale'de 1970'li yıllarda işçi arkadaşlarıyla patron sendikası Metal İş'e karşı yürüttüğü örgütlenme faaliyetlerden dolayı Ankara'ya sürgün edilen Birlikseven, kendisine Metal İş sendikası tarafından şube başkanlığı teklif edilmesini reddetti, Ankara'da da mücadelesinden geri adım atmayan Birlikseven'in işine son verildi. Hayatının son anına kadar örgütlü mücadeleden geri düşmeyen Birlikseven 91 yaşında hayatını kaybetti.