TİP: Saray yenildi, halk kazandı

İstanbul halkının Saray ittifakına ilişkin TİP'ten yapılan açıklamada, "İstanbul’da ortaya çıkan sonuçlar Saray Rejimi’nin, AKP iktidarının ve Tayyip Erdoğan’ın tüm meşruiyetini ve iktidar iddiasını kaybettiğinin kanıtıdır. Bu zafer, el ele veren, birlikte mücadele eden Türkiye halklarına aittir" denildi.24-06-2019 00:20

İleri Haber

Tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerini resmi olmayan rakamlara göre 9 puanlık bir farkla CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. İstanbul halkının Saray ittifakına karşı kazandığı seçim zaferine ilişkin Türkiye İşçi Partisi (TİP) tarafından yapılan açıklamada, "Bizzat Erdoğan’ın söylediği gibi, 'İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi de kaybeder. Saray, kavgamızın şehri İstanbul’da kaybetmiştir, Türkiye’de de kaybedecektir. Kavga bitmemiş, daha yeni başlamaktadır" denildi.

TİP'in "Saray yenildi, halk kazandı. Birlikte yendik, birlikte yıkacağız" başlığıyla yaptığı açıklama şöyle: 

Hukuksuz ve adaletsiz biçimde iptal edilmesinin ardından yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin sonucu açık ve nettir: 

Koltuk uğruna özgürlüğümüzü, ekmeğimizi, geleceğimizi çalmaya çalışan Saray faşizmi yenilmiş, direnen halk kazanmıştır. 

İstanbul’da ortaya çıkan sonuçlar Saray Rejimi’nin, AKP iktidarının ve Tayyip Erdoğan’ın tüm meşruiyetini ve iktidar iddiasını kaybettiğinin kanıtıdır.

Bu zafer, el ele veren, birlikte mücadele eden Türkiye halklarına aittir. Kurtuluşumuz da bu birlikteliğin eseri olacaktır.

Bizzat Erdoğan’ın söylediği gibi, “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi de kaybeder”. 

Saray, kavgamızın şehri İstanbul’da kaybetmiştir, Türkiye’de de kaybedecektir. 

Kavga bitmemiş, daha yeni başlamaktadır. 

Türkiye İşçi Partisi, özgürlük ve eşitlik iktidar olana kadar mücadelenin en ön safında olmaya devam edecektir.