TİP Saray İlçe Örgütü, Erkan Baş'ın katılımıyla açıldı: '20 yıldır memlekete çökmüş bir çetenin ipini çekmeye geldik'

TİP Saray İlçe Örgütü, Erkan Baş'ın katılımıyla açıldı: '20 yıldır memlekete çökmüş bir çetenin ipini çekmeye geldik'

TİP'in Saray İlçe Örgütü açılışı tamamlandı. Açılışta Konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, "Bundan sonra Saray'da Türkiye İşçi Partisi, işçi sınıfının, ezilen halkların, gençlerin, kadınların mücadelesini büyütecek. Dost da duysun düşman da duysun" dedi.

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Türkiye'nin dört bir yanında örgütlenme çalışmalarına devam ediyor. 

TİP'in Tekirdağ'ın Saray İlçe Örgütü açılışı, Genel Başkan Erkan Baş'ın katılımıyla tamamladı.

Erkan Baş, Saray'a konvoy eşliğinde girerken, yurttaşlar da alkışlarıyla destekte bulundu.

Açılış töreninde konuşan TİP Genel Başkanı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının yarattığı gecikmeye rağmen ilçe örgütünün açılışıyla birlikte Saray'da işçi sınıfı bayrağının daha güçlü dalgalanacağını belirtirken şunları söyledi:

"Arkadaşlarımız aylardır burada bu mücadeleyi örgütlemek için dişlerini tırnaklarına takmıştı. Bugün buraya dosta düşmana ilan etmek için geldik. Bundan sonra Saray'da Türkiye İşçi Partisi, işçi sınıfının, ezilen halkların, gençlerin, kadınların mücadelesini büyütecek. Dost da duysun düşman da duysun.

Biz çok uzun bir mücadeleden geliyoruz. Bu topraklarda 100 yılı geride bırakan bir sosyalizm mücadelesinin mirasçısıyız. Bu deneyimle şunu sizlerle paylaşmak istiyorum; bazı dönemlerde bizim çok güçlü olduğumuz dönemler olmuştur, bazı dönemlerde patronlar, emperyalistler, kapitalistler bizi geçici olarak yenilgiye uğratmışlardır. Bugün ise bize göre Türkiye tarihi bir kırılmadan geçiyor. Bu yüzden herhangi bir zamanda bu ülkede verilen devrimci mücadele kuşkusuz önemlidir ama bugün Türkiye'nin dört bir yanında Türkiye İşçi Partisi'nin örgütlenmesi çok daha önemlidir. 

20 yıldır memlekete çökmüş bir çetenin ipini çekmeye geldik! 20 yıldır bu memlekette değişmeyen bir şey var; patronlar her gün ama her gün daha fazla kazanmaya devam ediyor. Türkiye tarihinin en patron dostu, en işçi düşmanı, en halk düşmanı iktidarı tarafından yönetiliyoruz. Üzülerek ifade ediyorum; 20 yıldır bu ülkede muhalefet edenler bu gerçekle yüzleşmedikleri için, bu iktidarın bir patron iktidarı, işçi düşmanı, halk düşmanı iktidar olduğunu tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde ortaya koymadıkları için maalesef iktidarı 20 yıldır yıkamadık. Biz bunun sorumluluğunu taşıyarak buraya geldik. Ancak ve ancak hepimiz bir arada durursak Türkiye'nin kurtulacağını bir kez de Saray'dan ifade etmek için geldik."

Erkan Baş, açılış törenin ardından Yaşamak İçin Sosyalizm kitabını imzaladı.

KIRKLARELİ'NDE HALK BULUŞMASI

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Saray İlçe Örgütü'nün açılışının ardından Kırklareli'nde yurttaşlarla buluştu.

Kırklareli merkezde ve Poyralı köyünde yurttaşlarla bir araya gelen Erkan Baş, Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi tabloya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kırklareli merkezdeki halk buluşmasında konuşan Baş, Türkiye'nin içinden geçtiği süreci emekçilerin, kadınların, gençlerin lehine çevirebilmek için mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizerken, TİP'in bu mücadeleyi yükseltmek için elinden geleni yapacağını vurguladı.

Halk buluşması, yurttaşların sorularıyla devam etti.