TİP Milletvekili Erkan Baş ve Barış Atay, 'kapalı oturum' dayatmasına karşı Genel Kurul'u terk etti

AKP'nin Meclis'te kapalı oturum dayatmasına karşı itiraz eden TİP Milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay, itiraz taleplerinin reddedilmesi üzerine Genel Kurul'u terk etti.03-03-2020 16:01

İleri Haber

Suriye'nin İdlib kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) hava saldırısı sonucu en az 36 askerin hayatını kaybetmesinin ardından AKP, Meclis'te kapalı oturum dayattı. İç tüzük'e göre TBMM’nin kapalı oturum kararı olmamasına rağmen oturumun kapalı yapılamayacağını dile getiren Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay'ın itiraz talebi reddedildi.

TİP'li vekiller, basın toplantısı yapmak üzere Genel Kurul'u terk etti.

Toplantı başlarken konuya ilişkin bir sosyal medya paylaşımı yapan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, "TBMM’nin kapalı oturum kararı yok! AKP 'görüşme kapalı yapılsın' önerisi yapacak. Bunun karar olarak haberleştirilmesi 'zaten böyle olması gerekiyor' fikrini yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Neyi kimden saklıyorsunuz? Ölen yoksul emekçi çocukları ne konuşulduğunu da bilmeli" demişti.

GENEL KURUL'U TERK ETTİLER

"Kapalı oturum yapılıp yapılmayacağına dair usul tartışmasını bile açık olarak yapmaya cesaret edemediler. Halktan gizleyerek halka rağmen halkın geleceğine karar vermek ancak halktan korkanların yapabileceği bir iştir" diyen Baş, "Kapalı oturum kararını kabul etmediğimiz için Genel Kurul'u terk ettik. Halkın her şeyi bilmeye hakkı var, 10 dakika sonra Halkla İlişkiler binası basın toplantısı salonunda bir açıklama yapacağız" diyerek basın açıklamasına çağrı yaptı.