TİP: Krizin faturasının işçilere ödetilmesini kabul etmiyoruz!

TİP, hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi'ne ilişkin bir açıklamada yaptı. Açıklamada, sözleşmedeki şartların emekçilere ihanet olduğu vurgulandı.13-08-2019 22:19

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP), hükümet ile Türk-İş arasında imzalanan, kamu işçisinin 2019-2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi'ne ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, anlaşmaya varılan koşulların emekçiye ihanet ve büyük bir saldırı anlamına geldiği vurgulandı.

“Krizin faturasının işçilere ödetilmesini kabul etmiyoruz!” başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Saray, işçileri açlığa mahkum ediyor.

AKP hükümeti yarattığı ekonomik yıkımın faturasını emekçi halka ödetmeye devam ediyor. Kamuda çalışan işçiler için, TÜRK-İŞ ile hükümet arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılan koşullar emekçiye ihanet ve büyük bir saldırı anlamına gelmektedir. Ücreti 3500 TL’nin altındaki işçilere 150 TL ‘iyileştirme’, tüm işçilere ‘yüzde 8+4’, 2020 için ise yüzde 3+3 ve enflasyon oranında zam yapılacağı duyurulmuştur. Emekçiler böylece, hem hükümet hem de sarı sendika tarafından, gerçekte yüzde 30’lara varan enflasyon karşısında sefalet koşullarına mahkum edilmiştir.

Türkiye İşçi Partisi, iktidara ve işçilerden çok kendi ikballerini düşünen sözde sendikacılara karşı Türkiye’nin her yerinde emekçi halkımızın sesi ve vicdanı olmaya devam edecektir. İşsizliğin emekçiler üzerinde bir tehdit aracı olarak kullanılmasını, krizin faturasının işçilere ödetilmesini kabul etmiyoruz!”