TİP Hatay Milletvekili Atay: Açlık grevine girenlerin talepleri meşrudur

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, açlık grevlerine dair konuştu.09-03-2019 10:32

Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay, açlık grevlerine dair konuştu.

Türkiye'de siyasi tutsaklar üzerinde ciddi bir tecrit politikasının olduğunun altını çizen Atay, "Cezaevleri dışında da Kürt halkı üzerinde bir tecrit politikası yürütülüyor.  Bu yüzden açlık grevine giren arkadaşların taleplerinin çok meşru olduğunu söylemek lazım" dedi. 

Hükümetin zora düştüğünün göstergelerinden birinin de HDP Diyarbakır İl Örgütü'ne yapılan polis baskını olduğunu dile getiren Atay, "Leyla yoldaşın başlattığı ve kimsenin kıramadığı bu açlık grevini daha görünür kılabilirsek, karşılık bulabileceğimizi düşünüyorum" dedi. 

Kitle iletişim araçlarının iktidarın elinde olmasından kaynaklı eylemcilerin sesinin yetirince duyulmadığını söyleyen Atay, "Ne yazık ki geldiğimiz noktada medyayla olan ilişkiler ve medyanın bu kadar iktidara bağımlı hale gelmiş olması, kendimize ait kitle iletişim araçlarının olmayışı, sadece internet üzerinden yürütülmeye çalışılan bir farkındalık kampanyası, bazı yerlerde eksik kalabiliyor" diye belirtti.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre eylemcilerin sesini daha geniş kitlelere duyurmak için çalışmalarını sürdüreceklerini ifade eden Atay, "Bundan sonra da özellikle HDP'li yoldaşların taleplerinin duyurulabilmesi ya da seslerinin yükseltilmesi için TİP vekilleri ve yoldaşları olarak ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz" dedi.