TİP Genel Başkanı Erkan Baş'tan, Kaz Dağları'yla ilgili soru önergesi

Baş, Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artış ve Zenginleştirme Projesi'yle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle 4 soru yöneltti.03-12-2019 13:02

İleri Haber

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Kaz Dağları’nda siyanürle altın arayarak on binlerce ağacın katledilmesine ve doğa talanına yol açan Kanada merkezli Alamos Gold şirketinin ruhsatıyla ile ilgili ayrıntıları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sordu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Kaz Dağları’ndaki doğa katliamının mimarı olan Alamos Gold şirketinin Türkiye’de bağlı kuruluşu olan Doğu Biga Madencilik A.Ş.’ye ait Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artış ve Zenginleştirme Projesiyle ilgili ruhsat yenileme konusunu Meclis gündemine taşıdı.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sayfasında ruhsat tarihi sorgulama kısmında söz konusu ruhsatın tarihinin uzatılmadığının ve hala son tarih olarak 13.10.2019 olduğunu hatırlatan TİP Genel Başkanı, Alamos Gold firmasının resmi internet sayfasında 14 Ekim 2019 tarihinde yapılan açıklamada da, ruhsatın yenilenmediğini ancak ilgili bakanlık ile görüşmelerin devam ettiğini, inşaat faaliyetlerini 2021’e kadar durdurduklarının açıklandığını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Kirazlı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi kapsamında biz de ilgili bakanlıklarla Cumhurbaşkanı Yardımcısı nezdinde bir araya geldik ve burada hakikaten yapılan bir yanlış olup olmadığının tespiti ve gerekirse verilmiş ruhsatların durdurulması dahil her türlü süreci o toplantı çerçevesinde değerlendirdik. Biz de doğamızı, çevremizi herkes gibi korumak istiyoruz. Bize bırakılmış emanetleri çocuklarımıza en iyi şekilde koruyarak aktarmak istiyoruz ki bu çerçevede zaten bu süreci de durdurduk” sözlerini de anımsatan Baş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: 

1- Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum tarafından yapılan açıklamaya istinaden ve ruhsat verme/uzatma yetkisinin Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünüzde olması nedeniyle, Firmanın ruhsat yenileme başvurusu ile ilgili olarak Bakanlığınızca ne gibi bir işlem yapılmıştır? İşlemler için herhangi bir ek süre verilmiş midir? Verilmiş ise son süre nedir? Bu süre içerisinde Bakanlığınızca alanda her hangi bir inceleme araştırma yapılacak mıdır?

2- Söz konusu ruhsatın süresi uzatılmış mıdır? Uzatılmış ise tarih ve süresi nedir?

3- Ruhsat uzatılmamış ise gerekçesi nedir?

4- Kirazlı Altın Madeni Ruhsatı’nın başka firmalara devri konusunda herhangi bir başvuru var mıdır? Var ise bu devir işlemi Bakanlığınızca onaylanmış mıdır? Onaylanmış ise hangi firmaya devredilmiştir?