TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay'dan olası ittifak ve seçim yasasına ilişkin değerlendirmeler

TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay'dan olası ittifak ve seçim yasasına ilişkin değerlendirmeler

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay, olası ittifaklara ilişkin açıklamalarda bulundu. "HDP ile kurduğumuz gibi bir ittifak kurulması açısından bir engel yok iki taraf açısından" diyen Atay, seçim yasasındaki değişikliği görmek istediklerini belirtti.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, ittifaklara ve seçimlere dair değerlendirmelerde bulundu. Olası bir ittifak için "HDP ile kurduğumuz gibi bir ittifak kurulması açısından bir engel yok iki taraf açısından" diyen Atay, seçim yasasındaki değişikliğin görülmesi gerektiğini de vurguladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorunu açıklamasını ve AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın muhalefete yönelik tehditkar sözlerini de yorumlayan Atay, Evrensel'den Saffet Yılmaz'a konuştu. 

'SEÇİM YASASI DEĞİŞİKLİĞİ NEDİR ONA BAKACAĞIZ'

Atay, ittifak konusunda daha net tutum sergileyebilmek adına bütçe görüşmelerinden sonra Meclise gelecek seçim yasasına bakacaklarını belirtere şunları söyledi:

"Seçim ittifakları konusunda daha önce HDP ile kurduğumuz gibi bir ittifak kurulması açısından bir engel yok iki taraf açısından. Ama sanırım bütçeden sonra seçim yasası değişikliğini görmemiz gerekecek. Çünkü her şeyi değiştirebilir. Seçim yasası değişikliği nedir ona bakacağız. Bence yüzde 7 dedikleri baraj sistemini tekrar düşürme ihtimalleri dahi var. Çünkü MHP’nin yüzde 7’yi geçip geçmeyeceği konusunda ciddi soru işaretleri var şu anda."

'MÜCADELEYİ BERABER YÜRÜTMEK ZORUNDAYIZ'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarıyla gündeme gelen Kürt sorununun çözümü tartışmalarına dair de konuşan Atay, "Bu sorunun çözümündeki en önemli etken; Türk ve Kürk halkının emekçilerinin birlikteliği, beraber mücadeleleri ve bu konuda muhataplığıdır" dedi.

HDP'nin verdiği mücadeleyi önemsediklerinin altını çizen Atay, "Seçim döneminde de seçim dışında da HDP ile ittifakımızı yaptık ve beraber yürütüyoruz. HDP’nin verdiği mücadelede omuz vermek, yan yana olmak ve bu mücadeleyi beraber yürütmek zorundayız. Bu tarihi bir sorumluluk aynı zamanda. Türkiye’deki demokratikleşme sorunu bir sistematik sorun. Sadece politikalardan kaynaklı değil, yüzyıla yakındır yürütülen bu sistemin yarattığı eğitim sorunu, sosyolojik sorunların aslında bir sonucu olarak da karşımıza çıkıyor" ifadelerini kullandı. 

'AKP'NİN 2015'TEKİ ÖZGÜVENİ YOK'

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın muhalefete yönelik "Daha bunlar iyi günleriniz" söylemlerini de değerlendiren Atay, "Bu, '400 milletvekilini verin, bu iş huzur içinde çözülsün' tehdidinin başka biçimde söylenmiş halidir. Ama ben AKP’nin 2015’te ki özgüveninin hala var olduğunu düşünmüyorum. Yani bu boş bir tehditten öteye gidebilecek gibi gelmiyor bana" şeklinde konuştu.