TİP Antalya İl Örgütü: Serik sahilleri halkındır!

TİP Antalya İl Örgütü, halka açık olarak kullanılabilen Belek ve Kadriye sahillerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Turizm Tesis Alanı’na dönüştürülmesine ilişkin açıklama yaptı.04-05-2020 16:36

İleri Haber

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Antalya İl Örgütü, Antalya'nın Serik ilçesindeki Belek ve Kadriye sahillerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından halkın kullanımından alınıp ranta açılarak ‘Turizm Tesis Alanı’na dönüştürülmesine ilişkin açıklama yaptı.

Koronavirüs pandemisi fırsat bilinerek, Salda Gölü’nde olduğu gibi Belek ve Kadriye sahillerinin de ranta ve talana açıldığını belirten TİP Antalya İl Örgütü, "Serik sahilleri halkındır" dedi.

Sahilin ‘Turizm Tesis Alanı’na dönüştürülmesiyle, 20 kilometrelik alandan halka yalnızca 500 metrelik bir alan kalacağı vurgulanan açıklamada "Plana dahil olan her iki alan aynı zamanda doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanlar eşsiz çam fıstığı ormanlarını, nesli tükenmekte olan Caretta Caretta’ların yuvalama alanlarını ve farklı kuş türlerini içinde barındırmaktadır. Betonlaşmaya açılan bu alan ormanlara ve canlıların yaşam alanlarına dönüşü olmayan zararlar verecektir" ifadelerine yer verildi.

"Patronların servetlerine servet katması için yapılan bu düzenlemelere geçit vermeyecek, doğamızı betonlaştıranlara, katledenlere karşı sahillerimizi ve doğamızı birlikte savunacağız" denilen açıklamanın tamamı şekilde:

"Ocak ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Belek ve Kadriye sahillerinde yaptığı Çevre Düzeni Planı’yla daha önce halka açık olarak kullanılabilen Günübirlik Tesis Alanı ve Spor Alanı niteliğindeki kıyı arazisinin bir kısmı Turizm Tesis Alanı’na dönüştürülmüştür. Pandemi sırasında evde kal çağrıları devam ederken, bu sırada rant ve talanın da daha önce Salda Gölü’nde olduğu gibi şimdi de Belek ve Kadriye sahilleriyle hız kazandığını görmekteyiz ki söz konusu rant ve talan planı, bakanlık tarafından kamuoyuna halk plajlarının yeniden düzenlenmesi olarak sunulmuştur. Bu zamana kadar bakanlığın göz yummasıyla çevredeki otellerin sahil üzerinde yarattığı betonlaşmayla “sözde” halka ait olan sahil zaten yetersiz kalırken, bu yeni düzenlemeyle 20 kilometrelik sahil alanından halka yalnızca 500 metrelik bir alan bırakılmıştır.

Plana dahil olan her iki alan aynı zamanda doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanlar eşsiz çam fıstığı ormanlarını, nesli tükenmekte olan Caretta Caretta’ların yuvalama alanlarını ve farklı kuş türlerini içinde barındırmaktadır. Betonlaşmaya açılan bu alan ormanlara ve canlıların yaşam alanlarına dönüşü olmayan zararlar verecektir.
Sahiller doğanın bir parçasıdır, halkındır.

Patronların servetlerine servet katması için yapılan bu düzenlemelere geçit vermeyecek, doğamızı betonlaştıranlara, katledenlere karşı sahillerimizi ve doğamızı birlikte savunacağız!"