Times: Türkiye'nin beyaz fosfor kullandığı iddiası soruşturulmalı

İngiliz The Times gazetesinde "Hemen cevaplanması gereken soru" başlığıyla yayımlanan yazıda, Türkiye'nin Suriye'de beyaz fosfor kullandığına yönelik iddiaların soruşturulması gerektiği ifade edildi.21-10-2019 09:06

İngiliz The Times gazetesi bugünkü başyazısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye operasyonu sırasında beyaz fosfor kullandığına yönelik iddiaları değerlendirdi. Gazete iddiaların soruşturulması çağrısında bulundu. 

Times'ın başyazısı "Hemen cevaplanması gereken soru" başlığını taşıyor.

Yazının başında, beyaz fosforun esasında yasaklanmış bir silah olmadığı, Cenevre Sözleşmesi'nin bu maddenin el bombalarında, hava mühimmatında ve topçu mermilerinde kullanmına izin verdiği belirtiliyor. İngiltere dahil birçok Batılı ülkenin ordusunun envanterinde de beyaz fosfor var.

Times'ın dikkat çektiği nokta, savaş hukukunun, beyaz fosforun sivillere karşı silah olarak kullanılmasını yasaklaması. Zira beyaz fosfor insan derisi ile temas ettiğinde oldukça ciddi ve acı verici yanıklara neden oluyor.

'HİÇBİR ŞÜPHE YOK, BEYAZ FOSFOR KULLANILMIŞ'

Gazetenin Haseke'deki muhabiri Anthony Loyd'a konuşan 69 yaşındaki İranlı doktor Abbas Mansouran ise tedavi ettiği 15-20 arası yaralıda beyaz fosfor yanıkları tespit ettiğini, bu kişiler arasında savaşçıların yanı sıra siviller ve çocuklar da olduğunu öne sürüyor.

Uluslararası kimyasal silah uzmanlarının bölgede incelemede bulunduğunu iddia eden gazeteye adının açıklanmaması koşuluyla konuşan bir yetkili, "Hiçbir şüphe yok. Beyaz fosfor kullanılmış" diyor.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Cuma günü yaptığı açıklamada, yasak bazı kimyasal silahların kullanıldığı iddialarından haberdar olduğunu ve söz konusu silahların olası kullanımı konusunda bilgi topladığını duyurmuştu.

'TÜRKİYE BU SİLAHLARI KULLANIYORSA DERHAL SON VERMELİ'

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Times'ın başyazısında yer alan ilgili bölüm şu şekilde:

''Tüm iddiaların OPCW denetçilerince kapsamlı şekilde soruşturulması gerek. Denetçiler hiçbir engelle karşılaşmadan görevlerini yerine getirmeli. Eğer saklayacak birşeyi yoksa, Türkiye'nin de soruşturmayla işbirliği yapmaması için hiçbir neden bulunmuyor. Şunu söylemeye bile gerek yok: Eğer Türkiye bu silahları kullanıyorsa, derhal buna son vermeli. Yoksa itibarının daha da azalması riskiyle karşı karşıya kalır. Her şeyden önce, Türkiye yanlış düşünülmüş ve gereksiz harekâtına son vermeli, soruna müzakere yoluyla çözüm bulmalıdır. Zira bu harekât, hem bölgede yeni bir istikrarsızlığa neden oldu hem de IŞİD'in yeniden toparlanması riskini de beraberinde getirdi."