Times: Cumhuriyet  sanıklarının esas suçu buluttan nem kapan cumhurbaşkanını incitmek

Times gazetesinde Cumhuriyet davasının ardından yayınlanan yazıda Batı'ya,  Erdoğan'ın basını susturma girişimlerine karşı sesini yükseltme çağrısı yapıldı. Yazıda Cumhuriyet gazetesi davasının sanıklarının esas suçunun "buluttan nem kapan" bir cumhurbaşkanını incitmek olduğu anlatılıyor.25-07-2017 07:36

İngiliz Times gazetesi, Cumhuriyet davasının dün başlamasının ardından bugün başyazılarından birini Türkiye'ye ayırdı.Yazıda "İstanbul'da dün başlayan dava, gazetecilerin sayın Erdoğan'ın eleştirel sesleri aceleyle bastırmasının ilk kurbanı olduklarını gösteriyor” denildi.

Erdoğan'ın 'demokratik standartları otoriter bir anlayışla hor görmekle' suçlandığı yazdıda, geçtiğimiz yılki başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye'yi kargaşaya sürüklediği de ifade ediliyor.

“BULUTTAN NEM KAPAN CUMHURBAŞKANI”

Times’a göre Cumhuriyet gazetesi davasının sanıklarının da görünen esas suçlarının, Kürt hakları hakkında yazmak ve Fethullah Gülen'in takipçileri olmak değil, "buluttan nem kapan" bir cumhurbaşkanını incitmek olduğu anlatılıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Times’taki başyazı şu satırlarla noktalanıyor:

"Türkiye'nin iş dünyasına açık olduğu mesajı, gazetecilere kapalı olduğu gerçeğini maskeliyor.

"Eleştirel seslerin susturulmasına dayalı bir anlayışa dayandığı sürece, Sayın Erdoğan ile uzun vadeli bir ilişki yürütülemez. Bu, mezarlığın istikrarıdır. Almanya, Türkiye'nin iyi niyetine diğer Avrupa Birliği ülkelerinin çoğundan daha fazla bağımlı. Zira Sayın Erdoğan, Suriyeli mültecilerin denize açılmalarına izin vermiyor, onları Türkiye'nin kamplarında tutuyor. Buna karşın Almanya Başbakanı Angela Merkel, hem Alman hem de Türk vatandaşı bir gazetecinin (Deniz Yücel) tutuklanmasını yüksek sesle protesto etti. Merkel hükümeti, Alman turistlerin Türkiye'ye gitmekten caydırmak için seyahat uyarısında bulundu.

“ERDOĞAN ARAŞTIRMACI GAZETECİLİĞİN SUÇ OLMADIĞINI BİLMELİ”

"Bu siyasi bir kumar zira Sayın Erdoğan'ı sinirlendirmenin hemen hemen daima bir bedeli var. İngiltere de Avrupa Birliği'nden ayrıldıktan sonra Türkiye gibi dinamik ekonomilerle güçlü ticari ilişkilere her zamankinden fazla ihtiyaç duyacak. Ancak İngiltere büyük insan hakları ihlallerini eleştirmemek gibi bir tavır içine giremez. Sessiz kalmak, Sayın Erdoğan'ın ihtişam hezeyanlarını ve eleştiriden muaf olduğu hissini besleyecektir. Erdoğan, araştırmacı gazeteciliğin suç olmadığını, ifade özgürlüğünün hayati önem taşıdığını bilmeli."