THY'nin 17 yöneticisine 20 milyon liralık ödeme!

Son dönem yapılan israflar ve usülsüzlüklerle gündeme gelen Türk Hava Yolları'nda, yöneticilere ödenen yüksek ücretler tepki çekti.24-06-2019 09:36

Son dönem yapılan 'eşi yürümesin' diye uçağı pasaport kontrolüne yakın yere park ettirme, kadrolarını AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın şekillendirmesi gibi olaylarla gündeme gelen Türk Hava Yolları'nda (THY), yöneticilere ödenen yüksek ücretler tepki çekti.

Sözcü yazarı Çiğdem Toker bugünkü köşesinde, THY yöneticilerine ödenen yüksek ücretleri yazdı.

Toker'in "İBB parselindeki ihale" başlığıyla yayınlanan yazısının, ilgili bölümü şu şekilde:

17 YÖNETİCİYE 20 MİLYONA YAKIN ÖDEME!

1 Ocak-31 Aralık 2018 dönemine ilişkin yönetim kurulu faaliyet raporundaki bilgi şöyle: “2018 yılında yönetim kurulu üyeleri, genel müdür ve genel müdür yardımcılarına ödenen ücret ve ikramiye dahil tüm maddi menfaatlerin toplamı 19.659.981 TL olarak gerçekleşmiştir.”

Yazıyla 19 milyon 659 bin 981 TL.

Tabii bu bilgi, sözkonusu tutarın kaç yöneticiye ödendiği sorusunu da sorduruyor.

Cevap aynı belgede.

THY yönetiminde başkanla birlikte 9 yönetim kurulu üyesi görev yapmakta. Başkanvekili Bilal Ekşi, aynı zamanda genel müdür. Ekşi'nin yardımcı sayısı 8. Dolayısıyla bu 19.6 milyon TL yıllık toplam ödemenin 17 kişiyi kapsadığını söyleyebiliriz. Bu tutarın tek tek kime, ne kadarı ücret, ne kadarı ikramiye vs. ayrıntı yer almıyor.

Şu bilgileri de sunalım: Bağımsız yönetim kurulu üyelerine verilen ücrette kâr payı, pay opsiyonu dikkate alınmıyor. Hiçbir yönetim kurulu üyesi kredi veya borç almıyor. Huzur hakkı ödenmiyor.

İkramiye ise her 3 ayda bir.

Bu verilerden hareketle, THY'nin geçen yıl 17 yöneticisine yaptığı toplam 19.6 milyon TL'lik ödemenin yüksek olup olmadığının takdiri ise okurların.