THY işe alınacak kişilerin e-Nabız şifresini mi istiyor?

THY'nin işe alım sürecinde personel adaylarından e-Nabız şifrelerini talep ederek kişisel sağlık kayıtlarına girdiği ileri sürüldü.30-10-2019 20:43

Türk Hava Yolları'nın (THY) işe alım sürecinde personel adaylarından e-Nabız şifrelerini talep ederek kişisel sağlık kayıtlarına girdiğini iddia edildi.

İddiaYı AirportHaber yazarı Murat Herdem yazısında dile getirdi.

Şifresini vermeyi reddeden adayların ise işe alım sürecinin sonlandırıldığı iddiasında bulunan AirportHaber yazarı Murat Herdem yazısında, “Sağlık verilerinin gizliliği Anayasa ile güvence altına alınmış olmasına rağmen THY hekimleri, e nabız geçmişine bakma hakkını kimden, hangi yasadan alıyor?” diye sordu.

Murat Herdem’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Havacılık Sağlık Talimatıyla(SHT-MED), havacılık personellerinin sağlık muayene kuralları ve esasları belirlenerek sağlık raporlarını düzenleme yetkisi bazı hastanelere verilmiştir. Havacılık personelinin fiziksel, mental ve ruhsal iyilik halini gösteren raporların uygun olması halinde, SHGM onayı ile ilgili kişiye sağlık sertifikası düzenlenir ve sağlık açısından uygun olduğu tescil edilir.

Sivil Havacılık otoritesi tarafından tanınan ve yetkilendirilen sağlık kuruluşlarında verilen bu raporların limitlere uygun olması halinde, rapor sahibi adayın işe başlaması uygun görülmesi gerekirken son dönemde yeni bir moda başladı. Diğer şirketlerde var mı bilmiyorum ancak Türk Hava Yolları, işe alım sırasında istenen bu raporlara güvenmiyor olacak ki, bir de adayların - e nabız sisteminden geçmiş tarihli sağlık verilerini inceliyor.

Adayın geriye dönük, bütün sağlık seceresi tek tek inceleniyor ve geçmişte yaşadığı herhangi bir rahatsızlık, yetkili hastaneden güncel sağlık raporu almış olsa bile, işe girişine engel olarak önüne konulabiliyor.

Burada açıkça SHGM’nin uluslararası kriterleri gözeterek hazırlattığı talimat da, o talimatlar gereği sağlık raporu hazırlayan yetkili hastaneler de THY iş yeri hekimliği tarafından by pass ediliyor, tanınmıyor.

İşin bir handikaplı tarafı bu…

Diğeri ise Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve kişiye özel sağlık bilgilerinin yer aldığı - e nabız sistemine üçüncü kişilerce, dolaylı yoldan giriliyor olması…"