THODEX vurguncusu Özer, MHP'li vekilin oğluyla ortak çıktı: Hoppara

2 milyar dolarla birlikte kayıplara karışan THODEX’in kurucusu Faruk Fatih Özer'in MHP Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı ile ortak şirket kurduğu ortaya çıktı.23-04-2021 14:10

Yaklaşık 391 bin yatırımcıyı 2 milyar dolar dolandırarak yurt dışına kaçan kripto para platformu THODEX’in kurucusu Faruk Fatih Özer'in MHP Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı ile ortak şirket kurduğu ortaya çıktı. Özer ve Sancaklı ortaklığı ile kurulan Hoppara isimli şirketin amacı, “Ödeme hizmetlerinin verilmesi ve elektronik para ihracı” olarak açıklandı.

Türkiye merkezli kripto para borsası THODEX’in sahibi Faruk Fatih Özer'in, beraberindeki 2 milyar dolarlık kripto para ile  kayboldu. Özer’in 20 Nisan’da Arnavutluk'un başkenti Tiran'a kaçtığının belirlenmesinin ardından borsanın kullanıcıları, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

MERT SANCAKLI DA HOPPARA'NIN ORTAĞI ÇIKTI

Birgün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, Faruk Fatih Özer’in, 28 Eylül 2020’de Türkiye’de Hoppara Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri isimli bir şirket daha kurduğu öğrenildi. Şirketin ticari sicil kayıtlarında ise kamuoyunun yakından tanıdığı bir isme rastlandı. Buna göre, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’nın da Hoppara’nın ortağı olduğu tespit edildi. İstanbul merkezli şirketin kuruluş amacı, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına, “Ödeme hizmetlerinin verilmesi ve elektronik para ihracı” şeklinde geçirildi.

SİYASİLER İLE FOTOĞRAFLARINI SİLDİ

Faruk Fatih Özer, THODEX’ten kullanıcıların paralarını çekememesi ve şikayet yağdırması üzerine sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarını sildi. Silinen fotoğraflar arasında Mert Sancaklı’nın da çok sayıda fotoğrafı olduğu bildirildi. Özer’in Instagram hesabında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yaptığı ziyaretin fotoğrafı olması da dikkati çekti.

'MERT’E RANDEVU VERDİK, O DA EŞLİK ETTİ'

Bakan Çavuşoğlu, Özer ile fotoğrafının sosyal medyada yayımlanmasının ardından bir açıklama yaparak Özer’i tanımadığını iddia etti. Çavuşoğlu, Özer’in, MHP Milletvekili Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’ya verdiği randevuya eşlik ederek kendisini ziyaret ettiğini savundu.