TGS'den Deniz Ülkütekin'in işten çıkarılmasına tepki

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Cumhuriyet gazetesi iş yeri temsilcisinin işten atılmasına tepki gösterdi.28-02-2018 17:00

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Cumhuriyet’teki işine son verilen sendikanın iş yeri temsilcisi Deniz Ülkütekin hakkında bugün gazete binası önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya bazı gazete çalışanları da katıldı.

Açıklamada, Ülkütekin’in işe iade edilmesi talep edildi.

Açıklama şöyle:

“50 yılı aşkın süredir örgütlü bulunduğumuz Cumhuriyet gazetesinin yoğun bir siyasi baskı altında olduğu hepinizin malûmu. Bu ablukayı dağıtmak için çalışanlar, okurlar, kitle örgütleri yoğun bir mücadele veriyoruz.

Hatırlayacaksınız, binamıza ‘Bu işyerinde cesaret var’ pankartını astık. Polis kapıya dayandığında ‘Bedenimizi çiğnemeden giremezsiniz’ dedik. OHÂL şartları altında buradan Çağlayan Adliyesi’ne yürüdük. Silivri kapılarına dayandık.
Cumhuriyet çalışanları olarak biz böyle bir mücadele verirken, yönetimin işyeri barışını bozan tavırlarını tehlikeli buluyoruz.

İçinden geçmekte olduğumuz hassas süreç nedeniyle bugüne kadar sustuk ancak artık bardak taştı: İşyeri Temsilcimiz Deniz Ülkütekin daha önce 138 gün zorunlu izne gönderilmiş; izin dönüşünde fiili olarak haber üretmesi engellenmiştir. Cumhuriyet çalışanları tarafından seçilmiş İşyeri Temsilcimiz’in -Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç’in “işten atılmayacak” sözüne rağmen- keyfi biçimde gazeteden kovulması kabul edilemez. İşyeri barışını bozacak, birliğimizi zayıflatacak ve çalışanlarda motivasyon kaybına yol açacak böyle bir adımı atmaya kimsenin hakkı yoktur. Kanunen işten çıkartılması yasak olan İşyeri Temsilcimizi atmak için gösterilen yoğun çaba ve gösterilen hasmane tutum manidardır.

Burası Cumhuriyet: Burada yöneticiler keyfine göre işten atma yapamaz. Kurum kültürümüz buna müsaade etmez, etmeyecektir.

Biz her durumda Cumhuriyet çalışanlarının koşullarını düzeltmek ve gazeteyi daha güçlü kılmak için çalışmaya devam edeceğiz. Aynı sağduyu ve özveriyi Cumhuriyet yönetiminden de bekliyor, İşyeri Temsilcimizin geri alınmasını talep ediyoruz.”