TGC: Metin Göktepe, hak odaklı bir haberciydi

TGC: Metin Göktepe, hak odaklı bir haberciydi

TGC, polislerce darp edilerek katledilişinin 26’ncı yılında Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe için bir mesaj yayınladı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe’nin katledilmesinin 26. yılında bir mesaj yayınladı. Mesajda, Götepe'nin hak odaklı bir gazetecilik yaptığını vurgulanarak, "Metin Göktepe’yi unutmayacağız, unutturmayacağız. Meslektaşımızı sevgi ve özlemle anıyoruz" denildi.

Mesajda şu ifadeler yer aldı:

"Metin Göktepe, Evrensel gazetesinin hak odaklı haberler üreten muhabirlerinden biriydi. 1996’da yine bir haber peşinde koşarken gözaltına alındı. 8 Ocak 1996’da Emniyet Müdürlüğü Göktepe’nin gözaltındayken duvardan düşüp öldüğünü açıkladı.

Ancak bu yanıtı yeterli görmeyen gazeteci meslek örgütleri ısrarlı bir araştırma sonunda, Göktepe’nin polisler tarafından dövülerek, öldürüldüğünü ortaya çıkardılar. Bu sonucun alınmasında dönemin TGC Başkanı Nail Güreli’nin ve Göktepe’nin haberci arkadaşlarının inatçı takipleri son derece etkili olmuştur.

Aydın’da başlayıp Afyon’da devam eden yargılamalar sonucu işkenceye karışan yedi polis hüküm giydi. Elbette hüküm Metin’i bize ve ailesine geri getirmedi ama Metin Göktepe sayesinde basın emekçileri ilk kez büyük bir dayanışma göstermiş oldu.

Metin Göktepe’yi unutmayacağız, unutturmayacağız. Meslektaşımızı sevgi ve özlemle anıyoruz."

 

DAHA FAZLA