TFF, Katarlı yayıncı kuruluşun 'Ücretlerin tamamı ödendi' açıklamasını yalanladı

Süper Lig Kulüpler Birliği ile 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği'nin yayın bedellerinin tam olarak ödenmemesi nedeniyle tüm maçlarda ilk 60 saniye hareketsiz kalınacağının duyurulmasıyla Digitürk yayın ücretlerinin tamamının TFF'ye ödendiğini açıkladı. Bu açıklama üzerine TFF, yaptığı açıklamada yayıncı kuruluşu yalanlayarak tüm ücretlerin yatırılmadığını savundu.18-12-2020 23:08

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ile 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği'nin yayın bedellerinin tam olarak ödenmemesi nedeniyle tüm maçlarda ilk 60 saniye hareketsiz kalınacağının duyurmasıyla Katarlı yayıncı kuruluş Digitürk yayın ücretlerinin tamamının Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)' ödendiğini açıkladı. Bu açıklama üzerine TFF, yaptığı açıklamada yayıncı kuruluşu yalanlayarak tüm ücretlerin yatırılmadığını savundu.

Süper Lig Kulüpler Birliği ile 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği'nin yaptığı açıklamada, yayıncı kuruluşun yayın ücretlerinin tamamının ödenmediği ifade edilerek, "Süper Lig Kulüpleri ve TFF 1. Lig Kulüpleri olarak Süper Lig'in 13. haftasında ve TFF 1. Lig’in 15. haftasında oynanacak tüm müsabakalarda başlama düdüğüyle birlikte bütün futbolcular 60 saniye süresince mücadele etmeyerek protesto eyleminde bulunacaktır" denildi.

Bu açıklamanın üzerine Digitürk'ten bir açıklama yapılarak yayın gelirlerinin tamamının TFF'ye ödendiği bildirildi. Açıklamada, "TFF, Digiturk tarafından yapılan ödemeleri alır ve kulüplere dağıtır. Buna göre Digiturk, 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF'ye tam olarak ödemiştir" denildi.

'DİGİTÜRK'ÜN AÇIKLAMASI GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR'

Digitürk'ün açıklamasının ardından TFF de bir açıklama yayınladı ve yayıncı kuruluşun ücretlerin tamamını yatırmadığını savundu. TFF'den yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği'nin ortak kamuoyu duyurusu ile akabinde yayıncı kuruluş Digiturk beIN MEDIA GROUP’un yaptığı açıklama Federasyonumuz tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmiştir.

Çok açık bir şekilde bilinmesini isteriz ki, 2020/21 sezonu yayın hakları bedeli üzerinde prensip olarak varılan ve kamuoyunda da yer alan tutar göz önünde bulundurulduğunda dahi, Digiturk beIN MEDIA GROUP, 2020/21 sezonuna ilişkin ana sözleşme hükümlerine göre yapması gereken ödemelerin tamamını ifa etmemiştir. Dolayısıyla henüz üzerinde mutabakat sağlanmamış olmasına rağmen yayıncı kuruluşun açıklamasında belirtmiş olduğu “Digiturk, 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF'ye tam olarak ödemiştir” yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır.

Tüm taraflar açısından büyük hassasiyet taşıyan konu Türkiye Cumhuriyeti Kanunları ve hukuk çerçevesinde Federasyonumuz tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmekte olup gerekli açıklamalar kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.