Tezkereye içi yana yana evet diyen CHP'den harekat tepkisi: ABD Başkanı bizlerin bilmediğini biliyor

Meclis'te sınır ötesi tezkereye onay veren CHP'nin Grup Başkanvekili Engin Özkoç, sürece tepki göstererek, ''ABD Başkanı bizlerin bilmediğini biliyor'' ifadesini kullandı.10-10-2019 15:31

Meclis'te sınır ötesi tezkereye onay veren CHP MYK, Suriye'de devam eden askeri harekat nedeniyle olağanüstü toplandı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, sürece dair bilgilendirilmediklerini belirterek, ''ABD Başkanı bizlerin bilmediğini biliyor'' derken, ''Suriye'nin meşru devletiyle derhal ilişkiye geçilmeli'' ifadesini kullandı. 

Özkoç'un açıklamasından satır başları şöyle:

''10 Ekim katliamı nedeniyle yol açan, göz yumanların yargılandığını görmedik. 

Barış Pınarı Harekatı adı altında Suriye topraklarına bir harekat başlatıldı. Biz başından beri Suriye devletinin başında kim varsa onlarla görüşme yapılması gerektiğini vurguladık.

Erdoğan önerilerimize kulak tıkadı, kendi bildiğini yaptı. Kendisinin fetih dediği bir harekatı başlattıktan sonra genel başkanları aradı. Birer ikişer dakikalık "giriyoruz" diye bilgi verdi. TBMM neden bu harekat hakkında bilgilendirilmedi. TBMM neden harekâtın bilgilendirilmenin dışında tutuldu? Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP'li il başkanlığına haber veriyor. Böyle bir ciddiyetsizlik görülmemiştir. Kendisi BOP'un eş başkanıyım demiyor muydu? Ben ABD projesinin eş başkanıyım diyorsun, şimdi dert yanıyorsun. 

'HUZUR DİYEN DEVLET ADAMI NASIL OLUR DA FETİH DER?'

İdlib'de insanlık dramından kurtardık dediği bölgeler şimdi terör bölgesi. Oradaki gözetleme kulelerindeki askerlerimizi Rusya tarafından korunuyor. Biz diyoruz ki Suriye'de insanların yaşaması için politik önlemler al diyoruz. Erdoğan ne diyor bugünkü konuşmasında fetih diyor. Biz oraya huzur için gidiyoruz diyen devlet adamı nasıl olur da fetih der?

Dünyada senin oradaki varlığını meşru gören bir ülke var mı? Filistin de dahil olarak soruyorum. "Huzur götürmeye geliyoruz" diyorsun sen kendi ülkende huzur mu var?

'ABD BAŞKANI BİZLERİN BİLMEDİĞİNİ BİLİYOR'

Trump Türkiye'ye hakaretler ediyor, emirler yağdırıyor. Benim bilgim dahilinde diyor, nereye kadar gideceğini biliyorum diyor. ABD Başkanı bizlerin bilmediğini biliyor. 

CHP olarak söylemimiz nettir. Biz itibarlı bir duruş sergileyebilmek için tavsiyemiz şudur; Suriye'nin meşru devletiyle derhal ilişkiye geçilmeli. Daha fazla kan akıtılmasının önüne geçilmelidir. Orada politik bir çözüm bulunmasının yolu budur Ortadoğu'nun sorunları Ortadoğu'daki ülkelerle çözülür. Bir ABD'den bir Rusya'dan tokat yiyerek bu ülkenin dış politikası belirlenemez. Sen hiç kimseden büyük değilsin. ABD bağırıyor sana, senin ve AKP hükümetinin gıkı çıkmadı. Bir de üstüne sana hakaret eden, TC'yi küçük düşüren Trump'ı "Ülkesinde sıkıntılar var" ondan yapıyor. 

'BİZ ELBETTE TEZKEREYE EVET DEDİK'

Esad 1 milyon kişiyi öldürdü diyorsun, BOP 3 milyon kişinin ölümüne sebep oldu. Sen Suriye ile görüşmüyorsun, ABD ile görüşüyorsun

Biz elbette tezkereye evet dedik. O bölgedeki Mehmetçik vatan görevi yapıyor. Şimdi tam da Mehmetçik oradayken, diğer örgütler askerimize saldırırken tezkere geldi. TC'nin askeri oradaysa biz saldırılara karşı tezkereye evet deriz. Bu tezreke oradaki askeri, barışı korumak içindir. Yoksa senin fetih duygularını tatmin etmek, senin iç siyasi çıkarlarını korumak için değildir. 

CHP için söz konusu vatan ise gerisi tefarruattır. Biz yanlış dış politikalar doğrultusunda ordumuzun varlığı tehlikeye girerse ordumuzun arkasında durur, yanlış politikaları da kamuoyuyla paylaşırız. Emperyal güçlerin bütün yaptırımlarına karşıyız. Emperyal güçlerin dış politikayı belirlemesi kabul edilemez. 

Erdoğan konuşmasında birlikten bahsediyor. Nasıl bir birlik bu MHP ile kurulan. Mehmetçiğimiz orada canı ile uğraşıyor, Erdoğan burada oyuyla. Diyor ki ben burada Millet ittifakı'nı parçalayamazsam iktidarda kalamam. Tam da böyle bir günde bu açıklamayı yapması hezeyan içinde oluşunun itirafıdır.''