Tez-Koop İş Başkanı: AVM’lerden vaka haberleri yağmur gibi geliyor

Tez-Koop İş Sendikası'nın Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, AVM'lerdeki vaka sayısının artışa geçtiğini söyleyerek ''Yağmur gibi vaka haberleri geliyor” dedi.15-06-2020 09:07

Alışveriş merkezlerinde (AVM) örgütlü bulunan Tez-Koop İş Sendikası'nın Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının artışa geçtiğine dikkat çekerek “Gerekli önlemler alınmadı. Çeşitli kentlerdeki AVM’lerden yağmur gibi vaka haberleri geliyor. Hemen önlem alınmalı” dedi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; Özdemiroğlu, İstanbul, Ankara, Kayseri, Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Mardin, Diyarbakır ile Bodrum’daki AVM ve büyük mağazalardan yeni vaka haberleri aldıklarını söyledi. AVM’lerin açılmasının ne kadar tehlikeli bir karar olduğunun açık olarak kanıtlandığını belirten Özdemiroğlu, şöyle devam etti:

“Sendikamıza koronavirüs vakası nedeniyle bilgiler gelmektedir. Bu süreçte geçici olarak kapanan mağazalar olduğu gibi birçok mağaza da ise çalışanlar rotasyona uğratılmaktadır. AVM’lerin 1 Haziran tarihinde açılmasının erken bir karar olduğunu belirten sendikamızın ne yazık ki haklılığı ortaya çıkmıştır. AVM’lerin kapatılma kararının alındığı dönemde açıklanan koronavirüs rakamlarının bugün açıklanan sayıların çok altında olduğu unutulmamalıdır.”

Özdemiroğlu, AVM’lerin kapatılması ile birlikte tüm çalışanlar ücretli izinli sayılmalı, ekonomik ve sosyal haklarından kesintiyle gidilmeksizin tüm hakları eksiksiz ve tam olarak ödenmelidir. Covid-19 meslek hastalığı sayılmalı” dedi.