Test kitleriyle ilgili yolsuzluk iddiası: 'Bakan neden konuşmuyor?'

CHP'li Murat Emir, Covid-19 test kitlerinin onayı ile ilgili yetkili kurum olan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanvekili Prof Dr. Selçuk Kılıç'ın görevden alınmasının ardından, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı Adil Mardinoğlu'nun da istifa ettiğini söyledi.22-07-2020 16:42

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) tespitinde kullanılan test kitlerinin onayıyla ilgilenen kurum olan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanvekili Prof. Dr. Selçuk Kılıç görevden alınmıştı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Adil Mardinoğlu’nun da istifa ettiğini söyledi.

Test kitlerinin bakanlığa satışını yapan Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ’nin (USHAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Şengül'ün de bir ay önce istifa etiğini hatırlatan Emir, “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı (TİTCK) Hakkı Gürsöz de geçtiğimiz hafta görevden alındı. Bakanlıkta deprem oluyor. Ortada yolsuzluk kokuları var. Bakan neden susuyor” dedi.

'BAKAN KOCA YANIT VERMİYOR'

Emir, Sağık Bakanlığı bürokratlarının peş peşe istifa etmelerinin ve görevden alınmalarının yanında, yerli üretim olan Covid-19 testlerine ilişkin tartışmalarla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması için TBMM'ye yazılı soru önergesi verdi.

Türkiye’de pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte Sağlık Bakanlığının test kitlerini USHAŞ üzerinden temin ettiğini ve USHAŞ’ın da test kitlerini tek bir firmadan satın aldığını hatırlatan Emir, şunları söyledi:

10 Haziran’da Sağlık Bakanının yanıtlaması istemiyle sunduğum soru önergesinde USHAŞ’ın yerli PCR testlerini neden sadece Bioeksen firmasından satın aldığını, bu testlerden kaç adet satın alındığını sormuştum. Ancak, Bakan bunların hiçbirini yanıtlamadı. Bugüne kadar kamuoyuna da bu konuyla ilgili şeffaf bir şekilde bilgi verilmedi.

'TEST KİTLERİNİ ONAYLAYAN BAŞKAN GÖREVDEN ALINDI'

Medyascope'dan Fırat Fıstık'ın haberine göre, Türkiye'de "yerli kit" olarak tanıtılan ve her yerde kullanılan Covid-19 testlerinin doğruluk oranının yüzde 40 olduğu iddia edilmişti. Bakan Koca, duruma tepki gösterdi ancak, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde koronavirüs çalışmalarıyla ilgilenen ve testi onaylayan Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanı Selçuk Kılıç görevden alındı.

TÜSEB BAŞKANI DA İSTİFA ETTİ

Kitlerin doğruluk oranının yüzde 40 olduğunu söyleyen Emir, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bakanlık bu iddiaları yalanlıyor ancak, kitlere onay veren Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Dairesi Başkan Vekili Prof Dr. Selçuk Kılıç’ı görevden alıyor. Test kitlerini bakanlığa satan USHAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Şengül de bir ay önce istifa ettirilmişti. Geçtiğimiz hafta da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı (TİTCK) Hakkı Gürsöz’ü görevden aldılar. Şimdi de, bu test kitlerini Bioeksen firması ile birlikte geliştiren Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı (TÜSEB) Adil Mardinoğlu da istifa etti.

'BİR AYDA 4 BÜROKRAT'

Emir sözlerini “Bakanlıkta, koronavirüs sürecinde halk sağlığını ilgilendiren dört önemli kurumda, en tepe isimler ya istifa ediyor, ya görevden alınıyor. Bakanlıkta bir deprem oluyor, ortada yolsuzluk kokuları var ama bakan neden susuyor. Bu süreçler neden ısrarla gizli tutulmak isteniyor. Bir korkunuz, çekinceniz yoksa çıkın kamuoyuna şeffaf bir şekilde, bu test kitleri neden tek firmadan alındı, kaç paraya alındı, kaç adet alındı bunların hepsini açıklayın” ifadeleriyle sonlandırdı.