Teslim Töre hayatını kaybetti

Kanser tedavisi gören Teslim Töre yaşamını yitirdi. Töre, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte THKO'nun kuruluşuna katkı sağlamıştı.24-11-2019 13:05

Bir süredir kanser tedavisi gören '68 kuşağının önemli isimlerinden Teslim Töre, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

1968 kuşağı devrimci hareketinden Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu), sonrasında THKO MB ve TKEP (Türkiye Komünist Emek Partisi) kurucularından olan Teslim Töre, Almanya'da yoğun bakıma kaldırılmıştı. Sağlık durumu kötüye giden Töre, bu sabah yaşamını yitirdi.

TESLİM TÖRE KİMDİR?

Malatya-Akçadağ ilçesinin Gölpınar köyünde 1939 yılında doğdu. 1963’de e (TİP) üye oldu. 1965’de Akçadağ İlçe Başkanlığına seçildi. Aynı sürede, Malatya'da çıkartılan yerel gazetede (Haşhaş) baş muhabirlik yaptı. Yazmış olduğu yazılardan dolayı yargılandı. 1969’da yayınlanmış bir bildiriden dolayı, altında imzası bulunan 6 arkadaşı ile birlikte tutuklanıp Malatya Cezaevine kondu. 3 ay sonra yapılan ilk duruşmasında tahliye oldu.

Aynı yıl yapılan milletvekili seçimlerinde, Malatya’da "bağımsız sosyalist" milletvekili adayı oldu. Seçim sırasında ancak anti-demokratik olduğunu öne sürerek adaylıktan çekildi.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile birlikte THKO’nun kuruluşunda yer aldı. Töre, Nurhak’da Sinan Cemgillerin katledilmesinin ardından Suriye’ye geçti. Şam’daki Filistin Kurtuluş Örgütü ile (FKÖ) ilişkiye geçti. Suriye’de Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu Mücadelede Birlik (THKO/MB) adlı bir kitapta topladı.Töre, arkadaşlarıyla birlikte THKO/MB adında bir örgüt kurdu.

1 Mayıs 1980’de THKO/MB yapmış olduğu kongre ile Türkiye Komünist Emek Partisi’ni (TKEP) kurarak kendini fes etti. Türkiye’de yapılan kuruluş kongresinde, Teslim Töre, TKEP’in Genel Sekreterliğine seçildi.

12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası tekrar yurt dışına çıktı.

Reklam

1982’de Faşizme Karşı Birleşik Direniş Cephesi'nin (FKBDC) kuruluşunda yer aldı. TKEP adına bu cephenin yönetiminde yer aldı.

Ağustos 1988’de tekrar Türkiye’ye döndü. 5 yıl İstanbul'da TKEP sekreteri olarak illegal çalışmalar yaptı. 1993’de İstanbul'da yakalandı ve  cezaevine kondu. 11 Eylül 2001’de tahliye oldu.

Cezaevinde Birleşik Sosyalist Parti’nin (BSP) kuruluşunda, kurucu üye olarak yer aldı. BSP’nin Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ile 1994’de ittifak yaparak oluşturmuş olduğu seçim platformunun milletvekili adayı olarak Antep’de seçime katıldı.

Töre, cezaevinde 1996'da kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) kurucu üyesi oldu. Cezaevinden tahliye olduktan sonra, politikaya kurucu üyesi olduğu ÖDP ile devam etti. 2002’de yapılan parti kongresinde ÖDP’nin Parti Meclisi Üyeliğine seçildi.

Töre’ye 2004 tarihli duruşmada 22 yıl hapis cezası verildi, iyi halinden dolayı cezası 18 yıla indirildi. Karar, savcı tarafından temyiz edildi.

Töre, 2003 tarihinde İsviçre’ye iltica talebinde bulundu. Bu tarihten itibaren yurt dışında yaşıyordu.

Töre, Bern Beau-Site Hastanesi’nde yoğun bakımda tutuluyordu.