TESK Başkanı: Elazığ esnafının banka ve kredi borçları faizsiz ertelenmeli

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yaraların kısa süre içinde sarılması gerektiğini dile getirerek, esnafın borçlarının faizsiz ertelenmesi gerektiğini söyledi26-01-2020 20:37

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Borçlu olan vatandaşlarımız ile esnaf ve sanatkarlarımızın kamu ve özel bankalara olan kredi borçları da faizsiz ertelenmelidir." diye konuştu.

TESK Genel Başkanı Palandöken, Elazığ’da meydana gelen ve çevre il ve ilçelerde hissedilen depremin ardından devletin zarar gören esnaf, sanatkar ve işletmeler için kısa sürede harekete geçerek vergi ve sosyal güvenlik borçlarını 3 ay süreyle ertelediğini anımsattı.

"DEPREMİN ETKİLEDİĞİ İLLER AFET PROGRAMINA EKLENMELİ"

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlara baş sağlığı, yaralılara acil şifalar dileyen Palandöken, “Yaşanan üzücü afette ev ve iş yerlerini kaybeden vatandaşlarımızın yaraları kısa sürede sarılmalıdır. Borçlu olan vatandaşlarımız ile esnaf ve sanatkarlarımızın kamu ve özel bankalara olan kredi borçları faizsiz ertelenmelidir.

İşini kaybeden esnaf ve sanatkarlara da işlerini yeniden kurma imkanı sağlamak için uzun vadeli ve sıfır faizli kredi verilmelidir. En önemlisi depremin etkilediği iller afet programına eklenerek destek kredisi programına dahil edilmelidir” dedi.