Tepkilerin ardından Bakan Selçuk'tan 'idam sahnesi' açıklaması: 'Denetlemediğim ekip yapmış'

Selçuk, kendisini "Üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum" şeklinde savundu.23-03-2020 17:46

İleri Haber

Televizyonlardan verilen uzaktan eğitimde, çocuklara idam sahnesi izletilmesine ilişkin tepkilerin ardından bir açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum” dedi.

Dünya geneline yayılan ve Türkiye'yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle okullara verilen aranın ardından televizyondan uzaktan eğitim başladı. Uzaktan eğitimi fırsat olarak görerek propagandaya dönüştüren AKP, derslerden önce öğrencilere idam sahnesi izletti. Televizyonda ebaTV üzerinden yapılan uzaktan eğitim yayınlarında derslerden önce 10-14 yaş arasındaki öğrencilere Demokrat Parti (DP) belgeseli izletildi. Yayında, çocuklara gösterilmemesi gereken Adnan Menderes’in idam sahnesi detaylı şekilde anlatıldı.

‘DENETLEMEDİĞİM EKİP YAPMIŞ’

Konuyla ilgili özellikle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yoğun tepkiler yükseldi. Tepkilerin ardından bir açıklama yapan Selçuk ise kendisini, görüntülerin “güvendiği için denetlemediği bir ekip tarafından hazırlandığı” şeklinde savunmaya çalıştı. Selçuk, “Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık bir görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam” ifadelerini kullandı.

Selçuk’un açıklaması şöyle:

“Bir haftada üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak için ben ve ekibim büyük bir gayretle çalıştık. Dersleri merkez alarak yüzlerce çekimin tamamını kontrol ettik. Bu yoğun süreçte, üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum. Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz. Hepimiz için yeni ve zorlu bir süreç. Bu konuda sizlerin de anlayışınızı rica ederim. Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık bir görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam.”