Tepkilerin ardından 'açıköğretimde Psikoloji' ile ilgili geri adım!

Tepkilerin ardından konuya ilişkin İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından bir açıklama yapıldı.05-08-2020 22:25

İleri Haber

Psikoloji lisans programının Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi bünyesinde listelenmesine yönelik tepkilerin ardından geri adım atıldı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “açıköğretim Psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı” yönündeki görüşünü Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirdiğini açıkladı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin lisans programları arasında Psikoloji’ye de yer verdi. Bu gelişme, başta Türk Psikologlar Derneği (TPD) olmak üzere Psikoloji öğrencileri ve eğitim çevrelerinin tepkisine neden olmuştu.

TEPKİLERİN ARDINDAN GERİ ADIM

Tepkilerin ardından konuya ilişkin İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından bir açıklama yapıldı.

Altun, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu “psikoloji lisans eğitiminin büyük oranda uygulama gerektiren mahiyeti ve yükseköğretimde kalitenin korunması amacıyla örgün olarak yapılmasının daha uygun olacağı yönünde” bir rapor hazırlamış ve Cumhurbaşkanımıza sunmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulunun ilgili raporuna binaen “açıköğretim Psikoloji lisans programlarının kapatılmasının daha yararlı olacağı” yönündeki görüşünü Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirmiştir.