Temsa'da 300 işçiye tehdit: Ya ücretsiz izin ya da çıkış

Temsa yönetimi, işçileri iki seçenekten birini kabul etmeye zorluyor.23-06-2018 10:15

Adana’da kurulu Temsa fabrikasında 300 işçi, 6 ay ücretsiz izin ve işten atılma tehdidiyle karşı karşıya. Gerekçe ise döviz kurundaki artış ve sipariş alınamaması.

Fabrika yönetimi bir süre önce sipariş alamadığı ve döviz kurundaki artışı bahane göstererek çalışma gününü 5 günden 4 güne düşürmüştü. Geri kalan 1 günün ise işçilerin yıllık izninden düşüleceği belirtilmişti.

Yaklaşık 1700 işçinin çalıştığı Temsa otobüs fabrikasında örgütlü olan Çelik-İş’in işçilerin hakkını savunmak yerine atılacak işçilere iş aradığı belirtildi.

YA ÜCRETSİZ İZİN YA DA ÇIKIŞ 

Evrensel'in haberine göre, fabrikada işçilerle 50-60 kişilik gruplarla görüşen Temsa yönetimi, işçileri iki seçenekten birini kabul etmeye zorluyor.  Ya 6 ay ücretsiz izin ya da çıkış. İşçiler, ücretsiz izin ve işten çıkarma dayatmasının 300 kişiyle sınırlı kalmayacağını belirtiyor.

İşçiler, sendikaları Çelik-İş’in ise bu dönemde işçilerin haklarını fabrikada savunmak yerine işten atılacak işçilere iş aramaya başladığını ifade ederek tepki gösteriyorlar.

SENDİKA: İZNE GİTMEYEN İŞTEN ATILACAK

Konu ile ilgili görüşlerini sorduğumuz Çelik-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Sedat Aydın, fabrikanın uzun zamandır sıkıntıda olduğunu, üretimin düştüğünü bu sebeple çalışma gününün haftada 4 güne düştüğünü söyledi. Temsa yönetiminin üretime göre işçi fazlalığı olduğu gerekçesi bazı işçilerin çıkışını vermeyi düşündüğünü aktaran Aydın, sendika olarak işten çıkarma yerine ücretsiz izin önerdiklerini söyledi.

Sayının 300 değil 60 civarı olduğunu savunan Aydın, sendika olarak askerliğini yapmamış, bekar ve emekliliği gelmiş veya yaklaşmış işçilerin ilk etapta ücretsiz izne gönderilmesi konusunda patronla anlaştıklarını belirtti.

Döviz kuru, ABD'yle olan sıkıntılı ilişkiler nedeniyle Temsa’da sıkıntılar olduğunu savunan Aydın, sıkıntı atlatılınca ücretsiz izindeki işçilerin geri çağrılacağını iddia etti. Aydın, ücretsiz izne gitmeyi kabul etmeyen işçilerin işten atılacağını da sözlerine ekledi.