TEMSA konkordato ilan etti

Mali sıkıntılar nedeniyle üretimi durduran ve işçileri ücretli izne çıkaran Türkiye’nin 50 yıllık otobüs şirketi TEMSA konkordato ilan etti.26-12-2019 09:39

Haciz başvuruları nedeniyle üretime ara veren otobüs üreticisi TEMSA konkordato ilan ettiğini duyurdu.

TEMSA tarafından yapılan yazılı açıklamada, bankalarının vadesi henüz gelmemiş kredileri geri çağırarak haciz işlemi başlattığı, üretime parça ve hizmet sağlayan bazı yan sanayici kuruluşlarının da aksayan ödemeler gerekçesiyle haciz başvuruları yaptığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Şirketimiz yurtdışında büyük başarılara imza atılan bir dönemde gerçekleşen bu beklenmeyen hacizler neticesinde üretimi durdurmak mecburiyetinde kalmıştır.

Bunun sonucunda yurtiçinde ve yurtdışında alınan siparişleri ve taahhütleri yerine getirememe noktasına gelinmiştir.

TEMSA olarak uluslararası itibarımızın yanında başta çalışanlarımız, servislerimiz, bayilerimiz ve yan sanayimiz olmak üzere tüm ekosistemimize karşı önemli sorumluluklarımız bulunmaktadır.

Bu sorumluluğun getirdiği bilinçle şirketimiz konkordatoya müracaat etmiş ve geçici konkordato almıştır.

Bu vesileyle hızla üretime başlayarak, tüm yan sanayi ve bayilerimizin de desteği ile satışlarımıza ve ihracatımıza hızla devam ederek markamızı koruyacak, ürün geliştirmeye devam edebilecek ve en önemlisi kartların yeniden dağıtıldığı elektrikli otobüs dünyasındaki yerimizi pekiştirebileceğiz.

Tüm bunlar sayesinde daha önce ödemeye başladığımız borçlarımızı sağlıklı ve planlı bir şekilde ödeyerek bankalarımıza karşı sorumluluklarımızı da yerine getirme imkanına da kavuşmuş olacağız.

Türkiye’nin TEMSA’sının sürdürülebilir bir dünya markası olarak yoluna devam edebilmesi için bankalarımızdan halen talebimiz, karşılıklı mutabakat ile TEMSA’nın borçlarının yeniden yapılandırmasıdır.”