Tempo Çağrı Merkezi mağduru işçilerden şirkete yanıt: 'İşten çıkarmalara kılıf için iftira atıyorlar'

İşçilerin yaptığı açıklamada, "Tarafımıza dayatılmış olan iftira içerikli ithamları kesinlikle kabul etmediğimizi ve bu konuda gerekli yasal ve hukuki işlemleri başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz” ifadeleri kullanıldı.28-07-2020 18:33

İleri Haber

İşten çıkarılan ve şirket tarafından tehditlere maruz bırakılan Batman Çağrı Tempo Merkezi işçileri, kendilerine yönelik iftiraların hayatın olağan akışına aykırı olduğunu ifade ederek, hem hakları için mücadeleye devam edeceklerini, hem de iftiralarla ilgili gerekli yasal ve hukuki işlemleri başlatacaklarını açıkladılar.

Batman Tempo Çağrı Merkezi'nde Digitürk ve beIN Sports müşteri temsilcisi olarak çalışan işçiler, 14 Temmuz tarihinden itibaren çağrı merkezi yöneticilerinin dayatmasıyla, müşteriler yerine kendilerine yaptırılan 'NPS anketlerinden' sorumlu tutularak haksız yere işten çıkarıldı. 

Müşteriler yerine çalışanlara anket yaptıran yöneticilerin ayrıca olayın ortaya çıkmasının ardından işçilere çeşitli ithamlarda bulundukları ve "Tek falsosunda kafasını kopartırım, kimse umurumda değil, ölmedikçe hatta girecekler" şeklinde tehdit ettikleri anlaşıldı.

‘HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI’

Bugün konuyla ilgili Tempo Çağrı Merkezi işçileri tarafından bir açıklama yapıldı.İş akitlerinin haksız yere toplu bir şekilde feshedildiği vurgulandı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde Cumhurbaşkanı Kararı’yla işten çıkarmaların belli şartlar doğrultusunda yasaklandığı hatırlatılan açıklamada, Hal böyle iken Tempo Çağrı Merkezi Batman Şubesinde çalışan işçiler hakkında iftiralarda bulunarak iş akitlerimizin feshini haklı gibi gösterme çabası içerisinde bulunmaktadırlar. Yapılmış olan kamuoyu açıklamasında ‘bazı ekip arkadaşlarımızın sistem üzerinde kişisel çıkar sağlamak üzere işlemler gerçekleştirdiğini saptadık’ şeklinde bir açıklama onlarca kişinin aynı anda aynı şekilde bir çıkarım sağlamış olma ihtimali düşünüldüğünde hayatın olağan akışına aykırı bir durum olduğu görülecektir” denildi.

‘İFTİRALARI KABUL ETMİYORUZ’

Tempo Çağrı Merkezi’nin Batman’da faaliyet gösterdiği tarihten itibaren yüzlerce işçinin farklı farklı nedenler bahane gösterilip iş akitlerinin mahkeme kararlarınca da sabit olmakla birlikte haksız yere feshedildiği belirtilen açıklamada, “Covid-19 sürecinden kaynaklı son birkaç aydır hiçbir çalışanının iş akdini feshedemediklerinden yine kendilerince tabiri caizse kurbanları belirleyip hakkımızda olmadık iftiralarda bulunularak, üstüne bizleri tehdit de ederek iş akdimizi feshetmişlerdir. Tarafımıza dayatılmış olan iftira içerikli ithamları kesinlikle kabul etmediğimizi ve bu konuda gerekli yasal ve hukuki işlemleri başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz” ifadeleri kullanıldı.