Temelli: Nerede bir kayyum varsa süpüreceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, bugün gerçekleşen partisinin grup toplantısında konuştu.11-06-2019 15:38

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kayyumlardan geri aldıkları kentlere gerçekleştirdiği ziyaretlere dair Temelli, “Kayyumları süpürdükten sonra ilk ziyaretimizdi. Halkımız, herkes çok mutlu, bir ferahlık bir temizlik gelmiş. Kayyımlar döneminde belediyelerin önünde beton bariyerler, zırhlı araçlar, silahlı güçler vardı. Güvenlik güçleri adı altında belediyelerimiz adeta ablukaya alınmış, garnizona dönüştürülmüştü. Bunlardan hep birlikte kurtulduk. Tabii yine de bu garnizon aklıyla faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Temelli'nin konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

-Yargı Reformu Strateji Belgesi açıklandı. Aslında bu bir yerde itiraf belgesiydi. Demokrasiden ne kadar uzaklaşıldığının belgesi. Reformu geçtik, hâlâ strateji belgesi açıklanıyor. 10 yıl sonra yargı konusunda ne denli içler acısı bir durumla karşı karşıya kalındığı görülecek.

-Eğer yargıda samimi bir reforma ihtiyacınız varsa bizim bir hazırlığımız var. İsteyin, gönderelim. Başta Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılması.

-18 insan Halfeti'de gözaltına alındı. İşkence uygulandı. Elektrik verildi, tecavüzle tehdit edildiler. Bu iktidar işkenceci olma sıfatına da sahip olmuş oldu. Bu işkenceyi gerçekleştirenlerden hesap soracağız.

-Yıldırım, Diyarbakır'da 'Kürdistan mebusu' demiş. Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle bir Kürtçe görmedi. Bir kişi anlamış o da Mehdi Eker. Geçen gün Çavuşoğlu'nu Kürdistan'da gördük. Demokrasi şehitleri için saygı duruşunda bulundu.

-Hala bizim seçimdeki tavrımızı soran insanlar var. Nerede bir kayyum varsa süpüreceğiz. Duyduk ki şimdi de İstanbul'da bir kayyum varmış.

-Mültecilerin haklarına sahip çıkacağız. Onları mülteci yapan da bu iktidarın savaş politikalarıdır.

-Her 4 gençten biri işsiz. Asgari ücret açık sınırının altına düştü. Hala enflasyon düştü diyerek halkı aldatmaya çalışıyorlar